Pandēmija veicināja radošu ideju īstenošanu

AKTUĀLI

Ilūkstes Kultūras un mākslas centrā var aplūkot Vitālija Kaušeļa darbu izstādi – neparastas gleznas, veidotas no naglām un krāsainiem diegiem uz koka pamatnes. Šo rokdarbu tehniku, sauktu par stīgu mākslu, Vitālijs apguvis pavisam nesen, sākoties pandēmijai, un jautri to sauc par Covid paveidu. “Kādu brīdi strādāt nevarēja, vajadzēja ar kaut ko nodarboties,” tā savu pievēršanos mākslai skaidro Vitālijs. Pati tehnika neesot viņa izdomāta, bet gan uzieta Pinterest tīmekļa vietnē. Patiesībā stīgu māksla izgudrota Anglijā gandrīz pirms četriem gadsimtiem, izmantojot parastās naglas, diegus un veidojot uz dēļiem dekoratīvus rakstus. Ar laiku senā aušanas tehnika tika pilnveidota un kļuvusi populāra pasaulē.

“Pirmie darbi bija ļoti primitīvi, uz finiera plāksnes ar bieziem neilona diegiem. Vēlāk sāku izmantot krāsainus diegus”. Arī idejas darbiem Vitālijs smeļas internetā, atdarinot citu autoru darbus. Pirmos darinājumus nofotografējis, aizsūtījis māsām novērtēt un guvis atzinību. Vitālijs atzīst, ka šis darbs prasa lielu pacietību un arī precizitāti, jo nagliņas jāsanaglo proporcionāli un simetriski, vienā līmenī. Pa šo laiku ir tapuši ap simts darbi, ko darinājis savam priekam, taču darbi pamanīti un saņemts piedāvājums tos parādīt plašākai sabiedrībai. Izstādē var aplūkot 38 Vitālija veidotās gleznas.

Vitālijs sevi neatzīst par mākslinieku, vien esot atradis sev jaunu vaļasprieku, kas attīsta radošu iztēli, veicina roku motoriku un nomierina. Ikdienā stresa netrūkstot, tāpēc jāmeklē iespējas relaksēties.

Vitālijs nodarbojas ar uzņēmējdarbību, jau 1992. gadā kopā ar diviem draugiem izveidoja uzņēmumu “Help”, kam ir plašs darbības spektrs – kautuve, gaļas pārstrāde, valūtas maiņa. Jau krietni vēlāk kopā ar vienu no partneriem Vitālijs pievērsies tūrisma nozarei, izveidojot atpūtas vietu “Sventes Rasa” gleznaina vietā Sventes ezera krastā. Vitālijs atzīst, ka šeit var vērot skaistus saulrietus, kas iedvesmojis radīt arī vienu no viņa mākslas darbiem.   

Dzīvē bijis arī posms, kad Vitālijs iesaistījies politikā un divus sasaukumus bija Ilūkstes novada domes deputāts. Viņš atzīst, ka tolaik izdevies panākt Ilūkstes novada izveidi, veicināt dzīvi pagastos, taču politika kā tāda nesaistīja, turklāt viņš juties vīlies, redzot dažu deputātu nepildītos solījumus.

Pēc izglītības Vitālijs ir fizikas un matemātikas skolotājs, taču pedagoga karjera bija pavisam īsa – gads Iecavas skolā. “Tas bija 1981. gads. Jau toreiz skolotājiem klājās grūti. Par pusotru slodzi saņēmu 150 rubļus, bet pusdienas vietējā ēdnīcā vien maksāja divus rubļus,” stāsta Vitālijs. Atgriezies Ilūkstē, darbojies dažādās sfērās, arī Pilskalnes bijušajā alus brūzī, līdz pievērsies uzņēmējdarbībai.

Uz priekšu Vitālijs lielus plānus nekaļ un uzskata, ka jāuzlabo tas, kas ir, un jāpalīdz saviem četriem bērniem.     

Teksts, foto: Inese Minova

Eiropas valodu diena Špoģu vidusskolā