Ozolnieku novada sociālie darbinieki smeļas pieredzi Daugavpils novadā

AKTUĀLI

“Dienas aprūpes centrā”, kurš atrodas Daugavpils novada Višķu ciemā, viesojās sociālie darbinieki no Ozolnieku novada, lai smelties pieredzi sociālajā darbā. Dienas aprūpes centrs Daugavpils novadā ir izveidots 2019. gada novembrī, lai nodrošināt sociālo rehabilitāciju personām ar garīgā rakstura traucējumiem. Ozolnieku novadā šāds centrs tikai top.

Sākot ar martā ieviestajiem ārkārtējās situācijas ierobežojumiem Dienas aprūpes centrs bija apturējis savu darbību. Tā darbība pilnā apmērā atsākās tikai no 9. jūnija. Šis laiks sociālajam dienestam un sociālajiem darbiniekiem bija izaicinājumu pilns. Savā ziņā tas ir bijis pārbaudījumu laiks. Patlaban vēl nākas rēķināties ar SPKC noteiktajiem drošības ierobežojumiem – 2 m distancēšanās, aizsarglīdzekļu lietošanu u.c.

Daugavpils novada Sociālā dienesta vadītāja Anna Jegorova

”Šodien mums ir tāda diena, mēs nedaudz uztraucamies! Jo īpaši Dienas aprūpes centra klienti, kas atrodas šajā centrā deinstitucionalizācijas projekta ietvaros. Pie mums pieredzes apmaiņā ciemos brauc Ozolnieku novada Sociālā dienesta vadītāja ar saviem kolēģiem. Viņiem taps tieši tāds pats centrs. Mēs lepojamies ar savu Dienas centru, jo tas ir vienīgais novadā. Mēs gribam parādīt, kā šis centrs iekārtots, aprīkots. Vēlamies arī izklāstīt kā tiek rakstīti rehabilitācijas plāni, kā kopumā darbojas ar šiem cilvēkiem. Katrai šeit esošai personai ir dzīves prasmes un daudz kas arī jāiemāca un jāapgūst, tādēļ plāni ir lieli. Gribam darboties tā, lai mūsu cilvēki vienmēr gaida rītu, lai braukt uz šo dienas centru,” atzīmē Daugavpils novada Sociālā dienesta vadītāja Anna Jegorova. Pēc viņas teiktā esošais Dienas centrs Daugavpils novadā ir izdevies projekts un ar to var lepoties.

Ozolnieku novada Sociālā dienesta vadītāja Sarmīte Strode skaidro, ka izvēle braukt Višķu Dienas centrā ir tapusi, jo šis centrs esot līdzīgs tam Dienas centram, kurš drīzumā tiks atvērts Ozolnieku novadā. Pēc telpu platības un centrā esošo cilvēku skaita abi Dienas centri būs līdzvērtīgi. Ozolnieku novada sociālā dienesta darbiniekus interesē praktiskais darbs, kurš notiek ikdienā, telpu iekārtojums, darba organizācijas metodes, ar mērķi gūt konkrēto labumu arī sava centra izveidei.

Ozolnieku novada Sociālā dienesta vadītāja Sarmīte Strode

”Pārsteigums ir tajā, ka mēs ieraudzījām vienreizēji aprīkotas telpas, skaistas. Arī tas, ka Dienas centra apmeklētāji jeb klienti ir ārkārtīgi atsaucīgi, līdzīgi kā darbinieki. Ļoti patīkami un priecīgi bija tas, ka paši centra darbinieki dalījās pieredzē ar to, kā viņiem veicās šie darbi un brīdināja par kļūdām, kuras mums nevajadzētu pieļaut sava centra darbībā, jo klienti ir īpaši.”

Ozolnieku sociālie darbinieki atzinīgi novērtēja to, ka Daugavpils novadā Dienas centra klientus vadā ar autobusu. Par centra veiksmīgu darbību liecina arī šofera izklāstītā pieredze par klientu vadīšanu. Piemēram, esot bijuši gadījumi, ka autobusam aizkavējoties, klienti paši gāja autobusam pretī – tik daudz viņi vēlējās nokļūt Dienas centrā.

Dienas aprūpes centrs Višķos

Arī Covid-19 krīzes laiks Dienas centra klientiem bijis liels pārbaudījumu laiks, daudziem no tiem bijis satraukums. Viņi ļoti gaidīja, kad atsāksies centra darbība, un, kad beidzot varēs apmeklēt nodarbības.

Dienas aprūpes centra apmeklētājiem tiek sniegts liels atbalsts sociālajā dzīvē. Centra apmeklētāji ikdienā nodarbojas ar radošiem darbiem, zīmē, ziemā bija iespēja piedalīties sveču liešanas pasākumā, turklāt centrā ir iespēja nomazgāties un izmazgāt veļu.

Dienas centrā kopā ar garīgā rakstura traucējumu personām strādā aprūpētāja, sociālais darbinieks, sociālā rehabilitētāja, šoferis un centra vadītāja.

Autors un foto: Dainis Bitiņš

Svarbumbu cēlāji Sventē uzstādīja Latvijas rekordu