Onkoloģijas slimību profilakses pasākums

AKTUĀLI

19. februārī Daugavpils novada sabiedriskajā centrā ”Laucesa” Eiropas projekta (Nr. 9.2.4.2/16/I/070 „Pasākumi vietējas sabiedrības veselības veicināšanai un slimību profilaksei Daugavpils novadā”) ietvaros norisinājās Onkoloģijas slimību profilakses pasākums - lekcija pagasta iedzīvotājiem.

Nesen šī projekta ietvaros jau viesojāmies Salienas vidusskolā, kur norisinājās Veselības diena. Ja Salienā uzmanība tika pievērsta veselības veicināšanas aktīvajiem pasākumiem jauniešiem, tad šoreiz sabiedriskajā centrā ”Laucesa” tika runāts par onkoloģisko slimību profilakses pasākumiem.

Onkoloģisko slimību profilakses pasākumu lekciju novadīt tika paaicināta Veselības aprūpes vadības ārste Inta Vaivode. Viņa atzīst, ka pasākumu interese ir ļoti liela: ”…mani pārsteidz situācija, ka ļoti daudzi cilvēki absolūti nav informēti par valsts programmu ietvaros realizētajiem pasākumiem veselības profilakses jomā, un, piemēram, pat tādi fenomeni kā: mums valstī kopš 2009. gada tiek realizēta agrīnā vēža profilakses programma, kas ir domāta gan vīriešiem, gan sievietēm, un man ir bijuši gadījumi, kad pacienti jeb klausītāji, šī projekta ietvaros pilnīgi neko nav dzirdējuši par valstī realizējamo agrīnā vēža skrīninga programmu. Tas ir diezgan bēdīgi tāpēc, ka to minimālo pakalpojumu apjomu, ko valsts piedāvā bezmaksas šajā profilakses programmā cilvēki nespēj izmantot tāpēc, ka viņi nezin par tādu programmu.”

Lekcijas gaitā iedzīvotāji varēja uzzināt par valsts programmu un ģimenes ārstu piedāvātām onkoloģijas slimību profilakses iespējām, un uzdot sev interesējošos jautājumus. Pēc Intas Vaivodes teiktā sirds – asinsvadu profilakses lietas, kā arī uztura jautājumi ir biežākie, ko cilvēki uzdod: ”Protams, ka ir medicīnā arī kaut kādas modes tendences. Pašreiz mēs daudz runājam par holesterīnu, un tā nodarīto ļaunumu cilvēku asinsvadiem, un ir daudz situāciju, kad cilvēki interesējas kā var tikt galā bez medikamentiem vai tikt galā mainot uztura paradumusJa runā par onkoloģiju, tanī brīdī, kad mēs sākam runāt par valstīm realizējamajām skrīninga programmām, tad antitopa diegnostikas ziņā mums ir zarnu vēzis, un mēs arī ar demonstrācijām parādam slēpto asiņu testu, ko pacients var veikt mājās. Citreiz ir tā, ka ģimenes ārsts ļoti labprāt šos testus izdala, bet pacients savas nezināšanas vai arī savas attieksmes dēļ šo testu neveic, kas nav pareizi, jo šis parastais tests var ļoti daudz ko pateikt pirms diagnostikas etapa, un ja viņs ir pozitīvs, tad, protams, ka pacientam jāiet uz nopietnākiem izmeklējumiem.

Projektā iekļautā mērķauditorija ir dažāda – tie var būt kā paši mazākie, tā arī darbaspējas vecuma cilvēki, un vecāka gadagājuma cilvēki. Šoreiz onkoloģisko slimību profilakses pasākumos piedalījās kopumā 16 vietējie seniori. Aptaujātie seniori pozitīvi atsaucas par aizvadīto lekciju, un atzīst, ka parastie lauku iedzīvotāji daudz ko nezin, un bieži vien pat mēdz nemaz neiet pie ārsta.

Projekta kopējās izmaksas sastāda 308 790 EUR, no tiem Eiropas Sociālā fonda līdzfinansējums sastāda 85% jeb 262 471,50 EUR. Projekts turpināsies līdz š.g. 31. maijam.

Autors un foto: Dainis Bitiņš

Anna Jegorova -- labākais vadītājs sociālā darba jomā 2019