Mūžībā devusies Dziesmu un deju svētku Goda virsdiriģente Terēzija Broka

AKTUĀLI

Mūžībā devusies kordiriģente, pedagoģe, kultūras darbiniece, aktīva Latgales reģiona mūzikas dzīves veicinātāja un organizatore, Dziesmu un deju svētku Goda virsdiriģente Terēzija Broka.

Terēzija Broka dzimusi 1925. gada 30. septembrī Rēzeknes apriņķa Viļānu pagastā. Pamatizglītību ieguvusi Vītolu pamatskolā (1934–1940) un Rēzeknes 1. vidusskolā (1940–1946), bet mūzikas teoriju un kordiriģēšanu – Rēzeknes Mūzikas vidusskolā (1946–1949) un Latvijas Valsts konservatorijā (1954–1954).

Līdztekus darbam Daugavpils Mūzikas koledžā, kur strādājusi par Kordiriģēšanas nodaļas pedagoģi, Terēzija Broka pārņēmusi daudzu Latgales reģiona koru vadību , Līksnas ciema jaukto kori (1958), Jēkabpils skolotāju kori (1968–1977), sieviešu kori “Rūta” (no 1977), Daugavpils Centrālā kultūras nama kori “Daugava” (1956–1978) un Daugavpils rajona kori “Latgale”, kuru vadījusi 22 gadus. Kori diriģentes vadībā piedalījušies neskaitāmos reģionālajos koncertos, dziesmu dienās, salidojumos, kā arī guvuši panākumus ārvalstu konkursos un festivālos.

Terēzija Broka sniegusi nenovērtējamu ieguldījumu Daugavpils novada kultūras attīstībā. Terēzija Broka uzsāka vadīt kori “Latgale” 1972.gadā, ieguldot lielu darbu tā skanīguma un dziesmu mākslinieciskā izpildījuma pilnveidošanā. Viņa vadīja kori līdz 1988.gadam, kam sekoja neliels pārtraukums, korim darbojoties diriģentes Skaidrītes Ērlihas vadībā, taču ar 1993.-1994.gada sezonu korī atkal atgriezās Terēzija Broka.

T.Broka allaž lepojusies, ka koris ir piedalījies visos Latgales Dziesmu svētkos, visos Vispārējos latviešu Dziesmu un Deju svētkos, divos Ziemeļu un Baltijas valstu Dziesmu svētkos, kā arī vairākos nozīmīgos latviešu komponistu, klasiķu jubilejas koncertos. „Katrai dziesmai līdzi nāk pacietības pilnas darba stundas, neskaitāmi mērotie kilometri ceļā uz mēģinājumiem, taču ikvienā kora dalībniekā dzīvo apziņa, ka kaut vai mazu, bet tik ļoti nepieciešamo kultūras mantojuma daļiņu savam novadam atstājam caur dziesmu!” uzsvērusi māksliniece.

Kora ilggadējā diriģente nekad neaizmirsa savus koristus un vienmēr tos uzmundrināja, sakot: „Dziediet! Dziediet savai Latgalei, savai Māras zemītei! Dziediet, kad sāp, dziediet, kad prieks! Dziesmā atdodiet savu dvēseli, savu mīlestību cilvēkiem – un to paši saņemsiet pretī…”

Nozīmīgs ir Terēzijas Brokas ieguldījums Dziesmu un deju svētku tradīcijas saglabāšanā. Viņa bijusi XX–XXII Vispārējo latviešu Dziesmu svētku virsdiriģente, XXIII–XXVI Vispārējo latviešu Dziesmu svētku Goda virsdiriģente, VII Latvijas skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku virsdiriģente, Latgales Dziesmu svētku un Skolotāju koru salidojumu virsdiriģente un organizatore, Daugavpils pilsētas un rajona koru virsdiriģente.

Terēzijas Brokas profesionālais ieguldījums ir novērtēts: Latvijas Nopelniem bagātā mākslas darbiniece (1977), Latvijas Tautas skatuves māksliniece (1986), Triju Zvaigžņu ordeņa virsniece (1995), Kultūras ministrijas balvas tautas mākslā un Spīdolas balvas (1998) laureāte, Lielās mūzikas balvas 2003 un Latvijas Republikas Ministru kabineta goda diploma un balvas ieguvēja (2005). Diriģentei piešķirta Latgaliešu Kultūras gada balva “Boņuks” par mūža ieguldījumu latgaliešu kultūrā (2013) un Daugavpils domes balva “Par mūža ieguldījumu” (2015).

Atvadīšanās no Terēzes Brokas notiks šā gada 26.oktobrī pl. 12.00 Staņislava Broka Daugavpils Mūzikas vidusskolā.

Foto: Nacionālais kultūras centrs

Godalgotas vietas konkursā “Skani, tēvu zeme!”