Muzeju nakts Naujenes Novadpētniecības muzejā

AKTUĀLI

Šogad, 14. maijā, mēs atkal tiekamies Naujenes Novadpētniecības muzejā [Skolas ielā 1, Naujenē] Eiropas muzeju nakts pasākumā ar moto “Svinam tēlnieces Valentīnas Zeiles 85 gadu jubileju!”. No plkst. 15:00 - 21:00 Jūs sagaida jubilārei Valentīnai Zeilei veltīta instalācija muzeja teritorijā un brīvdabas izstāde “Tēlnieces Valentīnas Zeiles dzīves karnevāls: Naujene – Rīga – Parīze”. Bērnus līdz 12 gadiem gaidīs īpašs piedāvājums – darbošanās “Talantu fabrikā”. Visa pasākuma laikā varēs apmeklēt māksliniecei veltīto pastāvīgo ekspozīciju “Latgales parīziete Valentīna Zeile”, atklāto mākslas priekšmetu krājumu “Valentīnas Zeiles darbnīca”, biogrāfisko izstādi par Zeiļu dzimtu “Dzimtas mantojums” un arī baudīt retro mūziku no mākslinieces plašu kolekcijas.  

Apmeklētājiem būs atvērtas muzeja pastāvīgās ekspozīcijas un izstādes, kā arī projektā  ENI – LLB – 1 – 216 izveidotās izstādes: Podniecības tradīcijas Daugavpils novadā” un “Rokdarbu tradīcijas Daugavas ielejas teritorijā”. Mazie pētnieki varēs iesaistīties izzinošās aktivitātes bērnu aktivitāšu zonā un iepazīt tradicionālas amatu prasmes Latgales zemnieka sētā.

Pagājušajā gadā muzejā tika aizsākts izstāžu cikls “Personību dzīvesstāsti”. Tās ir personības, kam pirmās atmiņas saistās ar Augšdaugavas novadu, kas ar talantu, neatlaidību un savu darbu nes Latvijas vārdu tālu pasaulē. Šogad daudziem novadniekiem ir jubilejas gads, par viņiem arī stāsts muzeja teritorijā izvietotajā izstādē “Personību dzīvesstāsti – 2”. 

Muzeju nakts pasākuma kulminācijā apmeklētājus no plkst.: 21:00-24:00 sagaidīs mirdzoša Špoģu Mūzikas un mākslas skolas vides objektu parāde.

MUZEJU NAKTS NAUJENES NOVADPĒTNIECĪBAS MUZEJA EKSPOZĪCIJĀS SLUTIŠĶOS

Muzeju nakts akcija “Ciemos pie Fedosijas un Isaja” ekspozīcijās “Slutišķu vecticībnieku lauku sēta” un “Upāni” norisināsies no plkst. 17:00 – 20:00. Šajā laikā varēs iepazīties ar pastāvīgām ekspozīcijām un jaunajām izstādēm un vērot mājdzīvnieku demonstrējumus.

Galvenais Muzeju nakts notikums ir 3 jaunu ekspozīciju atvēršana  apmeklētajiem restaurētajā vecticībnieku sētā “Upāni”. Dzīvojamā mājā iekārtota ekspozīcija „Lūgšanu istaba”, atjaunotajās  saimniecības ēkās iekārtota kūts un ekspozīcija “Galdnieka amats Latgalē 20. gadsimta 1. pusē”.  Katrā no 3 ekspozīcijām ir definēta sava atmosfēra, kas palīdz izprasts noslēgto vecticībnieku kultūru. Sadzīviskie un garīgie aspekti savijās vienā un sētas ikdienas dzīve ir atspoguļota 3 varoņu – Isaja, Fedosijas un jēriņa Astītes stāstos.   

Izveidoto ekspozīciju mērķis ir parādīt tautas koka būvniecības prasmes, iepazīstināt ar vecticībnieku nemateriālo un materiālo kultūras mantojumu, ievērojamiem novadniekiem un dzimtu stāstiem, kā arī radīt apmeklētājiem iespēju aktīvi līdzdarboties.

Sētas “Upāni” teritorijā būs apskatāma brīvdabas izstāde “Slutišķi: cilvēks, vēsture, Daugava”. Izstādes pamatā ir stāsts par ciema vēsturisko apbūvi, Slutišķu un tuvākās apkārtnes iedzīvotājiem, viņu ikdienu un tradīcijām. Fotogrāfijās aptverts laika posms no pagājušā gadsimta 1920. gadiem līdz 21. gadsimta sākumam. Izstādē izmantoti muzeja krājuma materiāli un fotogrāfijas no vietējo iedzīvotāju ģimenes albumiem.

 “Slutišķu vecticībnieku lauku sētā” būsapskatāma jauna izstāde no Naujenes Novadpētniecības muzeja darbarīku kolekcijas “Šujmašīna: kuģītis, spolīte, zobiņi, mēlīte…”. Visas izstādē apskatāmas šujmašīnas lietojuši vietējie meistari Naujenes, Biķernieku un Višķu pagastā.

Būsiet mīļi gaidīti Muzeju nakts pasākumā!

Tālruņi uzziņām: +371 65471321, +371 26532508

e  - pasts: naujenesmuzejs@inbox.lv

MUZEJU NAKTS PROGRAMMA   14.05. 2022.

Naujenes Novadpētniecības muzeja pamatekspozīcijas Skolas ielā 1, Naujenē 

Norises laiks 15:00- 24:00                     Aktivitāte
  15:00-21:00     15:00-24:00  Svinam tēlnieces Valentīnas Zeiles 85 gadu jubileju: Jubilārei veltīta instalācija muzeja teritorijā, aktivitāte  “Talantu fabrika” [bērniem līdz 12 gadiem] un brīvdabas izstādes “Tēlnieces Valentīnas Zeiles dzīves karnevāls: Naujene-Rīga-Parīze” apskate. retro mūzika no mākslinieces plašu kolekcijas, darbojas  pastāvīgās mākslas ekspozīcijas “Latgales parīziete Valentīna Zeile”, atklātais mākslas priekšmetu krājums “Valentīnas Zeiles darbnīca”, biogrāfiskās izstādes par Zeiļu dzimtu “Dzimtas mantojums”
15:00-24:00Projektā  ENI – LLB – 1 – 216 izveidotās izstādes: Podniecības tradīcijas Daugavpils novadā” un “Rokdarbu tradīcijas Daugavas ielejas teritorijā”
15:00-24:00Muzeja pastāvīgo ekspozīciju un izstāžu  apskate. Izzinošās aktivitātes mazajiem pētniekiem bērnu aktivitāšu zonā
15:00-21:00Brīvdabas izstāde “Personību dzīvesstāsti 2”
21:00-24:00Špoģu Mūzikas un mākslas skolas vides objektu parāde muzeja teritorijā

Naujenes Novadpētniecības muzeja ekspozīcijas Naujenes pagasta Slutišķos

Norises laiks                       Aktivitāte
    17:00-20:00          Ciemošanās pie Isaja un Fedosijas sētā “Upāni”. 3 jaunu ekspozīciju atvēršana  apmeklētajiem restaurētajā vecticībnieku sētā “Upāni”: „Lūgšanu istaba”,  “Galdnieka amats Latgalē 20. gadsimta 1. pusē” un “Lopkopība Latgalē 20. gs. 1.pusē”   Seno fotogrāfiju izstāde  “Slutišķi: cilvēks, vēsture, Daugava”Izstāde no Naujenes Novadpētniecības muzeja darbarīku kolekcijas “Šujmašīna: kuģītis, spolīte, zobiņi, mēlīte…”pastāvīgo ekspozīciju apskatemājdzīvnieku [trušu, pudeļpīļu] demonstrējumi  
Vecsalienas muiža vakar, rīt un tagad