Mini festivālā izskanēja „Alternatīvie lauku stāsti”

AKTUĀLI

7. maijā Augšdaugavas novada Kultūras centrā „Vārpa” notika mini-festivāls „Alternatīvie lauku stāsti”, kurš noslēdz Augšdaugavas novada Kultūras pārvaldes īstenotā projekta „Mūžam jauns” koncertu, tikšanos, teātra, fotografēšanas, video veidošanas nodarbību un citu dažādu aktivitāšu ciklu, kas trīs gadu garumā norisinājās Augšdaugavas novadā un Zarasu rajonā Lietuvā.

Mini-festivālā „Alternatīvie lauku stāsti” tika rādīti trīs kopienu teātra uzvedumi ar Višķu, Biķernieku, Kalkūnu pagasta iedzīvotāju un Augšdaugavas novada Kultūras centra „Vārpa” teātra studiju „Trešais variants” un „Mode H” dalībnieku piedalīšanos. Uzvedumu pamatā ir Augšdaugavas novada pašvaldības iestādē „Višķu sociālās aprūpes centrs” dzīvojošo cilvēku dzīves stāsti.

Pasākuma laikā varēja aplūkot foto izstādi „Mūžam jauns” – Olgas Kuzminas fotomākslas nodarbību jauniešiem fināldarbu, ko veido divdesmit 2021. un 2022. gadā Augšdaugavas novada pašvaldības iestādē „Višķu sociālās aprūpes centrs” un Valsts sociālās aprūpes centra „Latgale” filiālē „Kalupe” tapušās fotogrāfijas.

Projekts norisinās septiņās lauku teritorijās: Višķu, Biķernieku, Kalkūnu, Kalupes pagastos Augšdaugavas novadā, kā arī Salakas, Smalvos un Degučiai ciemos Zarasu rajonā Lietuvā, tāpēc mini-festivālā bija viesi – Zarasu rajona Kultūras centra tautas deju kolektīvs „Sëliai”.

Noslēguma pasākumu vadīja Daugavpils Teātra aktieri un dejotāji Vanda Gibovska un Raimonds Paegle.

Projekta vadītāja Jeļena Žukova stāsta, ka paša projekta idejas pamatā bija dažādu paaudžu komunikācija, kuras laikā saskārās jauniešu un senioru dzīves redzējums un pieredze. Jaunieši devās intervēt Višķu sociālās aprūpes centra iemītniekus, vecāka gadagājuma cilvēkus, lai dzirdētu viņu dzīvesstāstus, pārdzīvojumus, nostāstus par pagastu dzīvi senāk. Balstoties uz jauniešu fiksētajām liecībām, režisori Ivars Lūsis un Viktors Jansons veidoja sižetus trim uzvedumiem. Stāsts par laika nepielūdzamo ritējumu, paaudžu maiņu un veco ļaužu aiziešanu mūžībā tika aizkustinoši atainots teātra studijas “Mode H” un Valsts sociālās aprūpes centra “Latgale” filiāles “Kalkūni” uzvedumā “Dzīve kā spēle”.

Par attiecībām starp jauniešiem un ģimenes vērtībām vēstīja Špoģu kopienas teātra un studijas “Trešais variants” uzvedums “Mīlestībai nav robežu”. Savukārt Biķernieku teātra kopienas uzvedums “Daniševskas stāsti” vēstī par šīs apdzīvotās vietas vēsturi, leģendām un iedzīvotāju pārdzīvojumiem kara laikā.

“Visi iestudējumi balstās uz cilvēku atmiņām un dzīvesstāstiem, kurus ievāca novada jaunieši. Tie ir sociālā centra iemītnieku priecīgie un bēdīgie dzīves mirkļi, ko piedzīvojusi pasi vai viņu tuvinieki. Domāju, ka režisoriem nebija viegli, jo no tā visa bija jāizdomā stāsts, ar ko aizraut skatītājus. Izrādēs bija daudz specefektu, kas rosināja iztēli,” teic Jeļena Žukova. Dalība projektā pašiem jauniešiem bijis liels ieguvums, jo viņi guvuši lielisku pieredzi gan atmiņu vākšanā, gan scenāriju rakstīšanā, arī paši iejutās aktieru lomā.

Dziesmu ukraiņu valodā izpildīja arī VSAC “Kalkūni” iemītnieks Igors Finogejevs, kura dzimtene ir  Ukraina. “Pēc koncerta ir jūtams liels gandarījums, jo ir sasniegts mērķis - sociāla iekļaušana. Esam apvienojuši dažādās valodās runājošos cilvēkus no dažādiem pagastiem, ar dažādu dzīvesgājumu. Mēs redzam, ka katram no mums ir, ko teikt, ka kultūra ir dažāda un atmiņu stāsti un redzējums ir atšķirīgs. Man ir prieks, ka piedalās teātra dalībnieki, sociālo iestāžu iemītnieki un ir kupls atbalstītāju pulks, kas dzīvo līdzi lielajai komandai,” teica projekta vadītāja un piebilda, ka divas izrādes plānots vest rādīt uz kaimiņvalsti Lietuvu.  

Mini-festivāls „Alternatīvie lauku stāsti” tapis projekta Interreg V-A Latvijas-Lietuvas programmas 2014.-2020. gadam projekta Nr.LLI-541 „Daugavpils novada un Zarasu rajona lauku kopienu attīstīšana, izmantojot mūžizglītības, kultūras un veselīga dzīvesveida aktivitātes” (akronīms „Mūžam jauns”) radošās vēstures un atmiņas pierakstīšanas klases ietvaros.

Kopējās projekta izmaksas 230 000  EUR. Projekta līdzfinansējums no Eiropas Reģionālās attīstības fonda ir 195 500 EUR.

Šis raksts ir sagatavots ar Eiropas Savienības finansiālo atbalstu. Par šī raksta saturu pilnībā atbild Augšdaugavas novada Kultūras pārvalde, un tas nekādos apstākļos nav uzskatāms par Eiropas Savienības oficiālo nostāju.

Teksts, foto: Inese Minova

Muzeju nakts Naujenes Novadpētniecības muzejā