Māja grāmatā un grāmata mājā

AKTUĀLI

Cik daudziem no mums mājās ir grāmatas un cik bieži mēs tās lasām? Par šiem jautājumiem liek aizdomāties ceļojošā izstāde-instalācija “Māja grāmatā - grāmata mājā”, ko Raiņa mājā Berķenelē atklājis Šveices birojs Daugavpilī. Izstāde izveidota sadarbībā ar Šveices vēstniecību Latvijā. Šveices birojs Daugavpilī darbojas jau divdesmit gadus un īsteno dažādus kultūras projektus, bet beidzamajos gados veido pārvietojamas izstādes instalācijas, lai uzrunātu pēc iespējas plašāku cilvēku loku.

Pati instalācija ir improvizēts divstāvu koka namiņš, kam blakus atrodas simbolisks koks. Mājas otrajā stāvā gultā guļ meitene ar grāmatu rokā, viņas istabā vienīgie interjera priekšmeti ir lampa un sienas pulkstenis.

Mājas pirmajā stāvā savirknētas dažādas grāmatas, kuru autori galvenokārt ir Šveices klasiķi. Goda vietā ir Jāņa Raiņa grāmata “Kastaņola”, kurā Rainis raksta savas atmiņas par emigrācijas gadiem Šveicē. Izstādes apmeklētāji var aplūkot arī bilžu albumus ar skaistajām Šveices ainavām un dizaina izdevumus, kas iepazīstina ar šveiciešu mājokļu iekārtojumu.

Instalācijas idejas autore, Šveices biroja Daugavpilī pārstāve Elīna Hrščanoviča, stāstot par izstādes koncepciju, aicina aizdomāties par grāmatas nozīmi savas mājas interjerā. Viņa ir piemeklējusi arī atbilstošu literatūru, kurā daudz uzmanības veltīts mājokļu aprakstam. Arī Jānis Rainis savā grāmatā “Kastaņola” esot smalki aprakstījis vidi un māju, kurā dzīvoja svešumā.

Elīna Hrščanoviča atzīst, ka pašlaik internetā kļuvis moderni rādīt savus mājokļus pēc remonta, aicināt ciemos filmēšanas grupas. Viņa dažkārt mēdz skatīties šīs pārraides un ar interesi vēro, vai pēc remonta mājoklī ir palikušas grāmatas. Diemžēl bieži vien grāmatas interjera vairs neatrod, kas viņu šokē. Jo īpaši viņu pārsteigusi kāda pārraide, kura dzīvokļa īpašniece grāmatas bija paturējusi, taču salikusi tās plauktā ar muguriņām uz iekšu, lai aprakstītās krāsainās grāmatu muguriņas neradītu dzīvoklī vizuālo troksni un nenervozētu saimnieci. “Mani tas šokēja un palika atmiņā. Tāpēc gribēju redzētajā dalīties ar citiem un novēlēt, lai mums visiem šis vizuālais troksnis mājās tomēr būtu,”  teica izstādes idejas autore.

Elīna uzsver, ka pandēmijas laikā, kad sabiedrībai kļuva aktuāls jautājums, ko iesākt, sēžot mājās, viņa jutusies ļoti komfortabli savās mājās, jo tur viņai ir daudz grāmatu, kas ir vislabākais laika kavēklis. Viņa ir izlasījusi daudz Šveices autoru darbu, kurus var ieteikt arī citiem grāmatu mīļiem. Mazākajiem grāmatu lasītājiem noteikti patiks Johannas Spiri grāmata “Heidi”, kas stāsta par sirsnīgo un zinātkāro meiteni Heidi un viņas vectēvu, viņu pieticīgo dzīvesveidu un bagāto garīgo pasauli. Viena no populārākajām mūsdienu autorēm Šveicē ir Milēna Mozere, kuras grāmata “Apkopēju sala” ir iztulkota arī latviešu valodā. Tā stāsta par kādu sievieti, kura ir ieguvusi vairākas augstākās izglītības, bet strādā par mājkalpotāju turīgo šveiciešu mājās.

Ikvienā grāmatā Elīna ir uzgājusi Šveicei raksturīgo mājokļu interjera aprakstu un atzīmējusi ar sarkanu grāmatzīmi, lai izstādes apmeklētājiem būtu vieglāk uziet šos fragmentus un izlasīt.

Elīna uzsver, ka Šveices birojs jau iepriekš ir pievērsies mājokļa kultūras tēmai, kopā ar Šveices interjera speciālistiem ir rīkotas izstādes, lai parādītu, kā dzīvo dažādu valstu iedzīvotāji. Ar šo instalāciju Elīna vēlas parādīt, kā dzīvo cilvēki Šveicē, cik liela ir grāmatu nozīme viņu dzīvē un kā dažādos literatūras avotos ir aprakstītas šveiciešu mājas un to interjers.

Muzeja speciāliste Lilita Slesare atzīst, ka sadarbībā ar Šveices biroju Daugavpilī Raiņa mājā Berķenelē arī iepriekš ir rīkotas līdzīgas izstādes, šī ir jau piektā izstāde. Lilita šo sadarbību uzskata par simbolisku, jo Rainis 15 gadus pavadīja trimdā Šveicē, tāpēc šai valstij esot liela saistība ar latviešu literatūras dižgaru Raini. Lilita uzsver, ka Elīnas veidotajam instalācijām esot daudz zemteksta līdzīgi kā Raiņa darbos, kuros viss nav tik viennozīmīgs.

Muzeja speciāliste atzīst, ka šī izstāde viņu vedinājusi uz jaunām idejām, kā instalācija var noderēt atraktīvu ekskursiju novadīšanā Raiņa mājas apmeklētājiem. Pateicībā par izstādes ierīkošanu Raiņa mājā viņa dāvāja tās autorei simbolisku Raiņa dzejoļu krājuma galveno varoni Lellīti Lolīti.

Teksts, foto: Inese Minova

Mācību poligonā “Meža Mackeviči” intensīvi turpinās zemessargu apmācība