Lieldienas Maļinovā

Kultūra

Lieldieniņas sanākušas,

Daudzas olas sadējušas;

Ķeriet Jūs to gaili ciet,

Lai Jums arī olas tiek.

Maļinovas pagasta bibliotēkā sadarbībā ar pārvaldes kolektīvu tapa neliela olu izstāde, kura apskatāma e-vidē. Te ir redzamas dažādu krāsu vistu, zosu, paipalu, tītara, skrejpīļu, pīļu olas un pats galvenais izstādes eksponāts – strausa ola!

Atceroties bērnību: vecmāmiņa, ejot uz baznīcu, svētībai ņēma vārītas nekrāsotas vistu olas, maizi un sāli – svētībai. Uz baznīcu gājām sestdienas vakarā, jo svētā mise beidzās pusnaktī. Mājās pārnākuši, ēdām svētītas olas ar maizi un sāli, tikai svētdienas rītā bija klāts svētku galds ar pīrāgiem un dažādiem gardumiem.

 Lieldienu ticējums saimniecēm:

Lai vistas labi olas dētu, tās Lieldienas rītā jābaro ar sakapātām pupiņām un sakapātiem kartupeļiem, un lieldienās olu čaumalas jāber caur vīrieša biksēm, tad vārnas cāļus neēdīs.”

 Lieldienās pastāv neskaitāmas tradīcijas, kuras tiek piekoptas jau kopš seniem laikiem. Dažas no tām tiek ievērotas arī mūsdienās.

Lieldienu rītā ir agri jāceļas. Tas garantēs možumu un laimi visu gadu.”

“Lieldienās vajag kārtīgi izšūpoties, tad vasarā dunduri, odi un čūskas nekož.

Priecīgas visiem Lieldienas!

Par ierobežojumu attiecināmību uz reliģisko organizāciju darbību Lieldienu laikā