“Kurš izglābs vienu dzīvību, izglābs visu pasauli!”

AKTUĀLI

24.jūlijā Subates pilsētas bibliotēkā notika Žaņa Lipkes memoriāla balvas “Sudraba pagale” pasniegšana. To saņēma Baložu-Kaniņu dzimta un Alberts Krievāns, kuri nacistu okupācijas gados, spītējot tiešām pavēlēm un nāves briesmām, vairākkārt sniedza palīdzību Benjaminam un Hannai Landām, izglābjot viņu dzīvības.

Ar “Sudraba pagales” balvu tiek pagodināti tie Latvijas iedzīvotāji, kuri nesavtīgi cīnījušies par cilvēku dzīvības un cieņas saglabāšanu totalitāro režīmu noziegumu laikā. Cilvēki, kuru pašaizliedzīgā darbība un pilsoniskā drosme sniegusi būtisku un ilgstošu pienesumu Latvijas kā demokrātiskas, plurālistiskas un vienlīdzīgas valsts saglabāšanai un ilgtspējai.

“Sudraba pagale” saistās ar Žaņa Lipkes glābšanas darbu, tieši zem malkas kaudzes tika paslēpta viena no ieejām bunkurā, kurā ebreji bija raduši glābiņu no vajāšanas un drošas nāves. Katram no Lipkes draugiem un palīgiem bija jāiegulda daļa no sevis, lai nosargātu līdzcilvēkus. Viena pagale nedeg – Žanis Lipke spēja aizdegt arī citus, iedvesmojot četrus gadus ilgajam ikdienas varoņdarbam. Viņa piemērs palīdz saskatīt līdzcilvēkā absolūtu vērtību, neraugoties uz tautību vai reliģisko piederību un laikmetu,” teikts uz goda raksta. 

Muzejpedagogs Maija Meiere-Oša par pētījumu stāsta: “Aizkustinoši šajā stāsta man likās, ka palīdzību jūsu senči sniedza vairākkārt, nevis vienreiz. Mani aizkustināja arī tas, ka Baloži tika aizturēti, un pateicoties Landu attapībai pateikt: “Piedod, saimniec, ka bez tavas atļaujas esam tavā mājā ienākuši,” paglāba Baložus no smagākām represijām, kas varēja būt no nacistu puses.

Ja būtu papūlējušies pilnīgi visi Landu pacienti ierasties šeit, tad Subatē nebūtu brīvas vietas. Jo šis gadījums tiešām ir tas - “kurš izglābis vienu dzīvību, izglābis visu pasauli”. Benjamins Landa bija ļoti, ļoti talantīgs ginekologs, ķirurgs un jūsu senči ar savu laipnību, paši riskējot ar savu drošību, bērnu drošību, ir izglābuši ļoti lielu daļu no pasaules.”

Subates pilsētas bibliotēkas vadītāja Anita Šapala par saņemto balvu: “Liels paldies par šo balvu! Ļoti gribējās, lai viņu saņem mamma ar tētis. Es ar viņiem lepojos, viņi bija ļoti labi vecāki, izaudzināja četrus bērnus un viņi visi ir labi cilvēki. Liels paldies! Es ceru, ka viņi no augšas redz, ka mēs tādu balvu saņemam!

Teksts, foto: Māra Multiņa

Lašu Evaņģēliski luteriskā baznīca restaurēs altārgleznu “Kristus nāve”