Kora “Latgale” balsis ieskandināja Krakovu

AKTUĀLI

15. augustā Augšdaugavas novada Kultūras centra “Vārpa” jauktais koris “Latgale” devās uz Polijas pilsētu Krakovu, lai piedalītos III Starptautiskajā folkloras festivālā “Krakoviak”, kas notika 46. Starptautiskā tautas mākslas gadatirgus ietvaros. Festivālu rīko starptautiskā folkloras festivālu asociācija  EAFF. Jāpiebilst, ka koris “Latgale” jau iepriekš piedalījies šīs asociācijas rīkotajos pasākumos – 2019. gadā VI Starptautiskajā deju un mūzikas festivālā „Summer in Budapest” Ungārijas galvaspilsētā Budapeštā, bet 2020. gadā XII Eiropas folkloras čempionātā „Euro Folk” online formātā izcīnīja bronzas godalgu.

Starptautiskais tautas mākslas gadatirgus katru gadu augustā notiek Krakovas galvenajā tirgus laukumā un ir ļoti populārs pasākums gan krakoviešu, gan tūristu vidū. Gadatirgū var sastapt dažādus amatu meistarus un iegādāties viņu darinājumus, bet uz skatuves katru pēcpusdienu notiek tradicionālās tautas un tautas mūzikas koncerti mūsdienīgākā skanējumā, uzstājas dziesmu un deju kolektīvi no teju visas Eiropas.

Kora vadītāja Anita Zarāne atzīst, ka dalībai šajā festivālā pieteikušies jau pirms diviem gadiem, taču pasākumu izjaukusi pandēmija. “Ir ļoti svarīgi korim aizbraukt uz citām valstīm, jo tas ne tikai saliedē kolektīvu, bet arī dod iespēju nest savu kultūru pasaulē, redzēt citu tautu kultūru, gūt jaunus iespaidus par kādu valsti. Šis brauciens koristiem bija kā balva par viņu ieguldīto darbu un laiku, piedaloties kora dzīvē. Tā ir arī izaugsme pašam korim.”

16. augustā reizē ar kori “Latgale” uz skatuves kāpa Lietuvas poļu deju un dziesmu kolektīvs “Wilia” un Horvātijas folkloras kopa “Voca”. Šajā koncertā koris “Latgale” dziedāja populāras latviešu un latgaliešu tautas dziesmu apdares.

Pēc šīs uzstāšanās koris sniedza vēl nelielu koncertu Tirgus laukumā iepretim Vissvētākās Jaunavas Marijas debesīs uzņemšanas baznīcai, savācot tikpat kuplu klausītāju auditoriju, kas ar ovācijām uzņēma kora izpildītās dziesmas no garīgās mūzikas repertuāra. Šī vieta ir pilsētas dzīves centrs, kur vienmēr kūsā dzīve, daudz tūristu.

Brauciena laikā koristiem bija iespēja arī nedaudz iepazīt Krakovas pilsētu, tās arhitektūru, sakrālās celtnes, kultūru, vēsturi un baudīt nacionālo virtuvi.

Koris apmeklēja vairākas sakrālas vietas Krakovā, viena no tām ir Dieva Žēlsirdības bazilika, kas tika iesvētīta 2002. gadā un ir viens no svētceļnieku galapunktiem. Netālu no tā atrodas vēl viena mūsdienīga sakrālā vieta – Jānim  Pāvilam II veltītais centrs “Nebaidieties!”. Šajā centrā glabājas daudzas pāvesta relikvijas, tostarp sutana ar asiņu pēdām, kas bija mugurā pāvestam 1981. gada 13. maijā, kad viņam uzbruka Sv. Pētera laukumā. Šajā centrā darbojas dažādas katoļu izglītības iestādes, muzejs, rekolekciju centrs.

Ekskursijā pa pilsētu bija iespēja apmeklēt Vāveli - Krakovas karaļa pili un katedrāli, kas ir Polijas kultūras un vēstures piemineklis. Vāveles katedrāle arī šodien tiek uzskatīta par galveno svētvietu un reliģijas centru pilsētā, tajā kronēti un arī apglabāti visi Polijas karaļi. Tur atdusas arī Smoļenskas aviokatastrofā bojā gājušais prezidents Lehs Kačiņskis.

Interesanti bija pastaigāt pa Kazimeža rajonu, kur satiekas kristiešu un ebreju kultūra. Kazimeža rajons ir iekļauts kultūras mantojuma sarakstā UNESCO. Liela daļa rajona vēsturiski pieder ebrejiem, te atrodas septiņas sinagogas, ebreju tirgus un var dzirdēt ebreju mūziku. Dienas noslēgumā koristi devās naksnīgā izbraukumā ar kuģīti pa Vislas upi.

Anita Zarāne atzīst, ka festivāla laikā izveidojās draudzīgas attiecības ar horvātu kolektīvu un saņemts mutisks ielūgums korim apmeklēt Horvātiju. Taču nākamais ir dziesmusvētku gads, tāpēc koristi jau septembrī sāks cītīgi apgūt jauno svētku repertuāru un gatavoties skatei.

Kora dalība festivālā Krakovā notika ar Valsts Kultūrkapitāla fonda un Augšdaugavas novada pašvaldības finansiālu atbalstu.

Teksts, foto: Inese Minova

Pasākums jauniešiem un bērniem Maļinovā