Jau septīto reizi būs iespēja rakstīt diktātu arī latgaliski

AKTUĀLI

Oktobra vidū tiek svinēta Valsts valodas diena un dienu pirms tās, 14. oktobrī, pārbaudīt savas zināšanas un prasmes latgaliešu rakstu valodā aicinās arī septītais diktāts latgaliešu valodā. Diktāts skanēs Latvijas Radio 1 ēterā raidījumā “Kolnasāta” sestdienas vakarā plkst. 18.20, kā arī video formātā būs skatāms Sabiedrisko mediju portālā LSM.lv un latgaliešu kultūras ziņu portālā lakuga.lv. Tāpat šoreiz diktātu varēs rakstīt klātienes pasākumā Latgales vēstniecībā “Gors” Rēzeknē. Šī gada diktātā aktrise Katrīna Griga lasīs speciāli diktātam tapušu literātes un žurnālistes Lauras Melnes tekstu. Diktātu organizē Latvijas Radio Latgales multimediju studija, latgaliešu kultūras kustība “Volūda” un portāls lakuga.lv.

Nu jau par tradīciju, svinot Valsts valodas dienu, ir kļuvusi pasaules diktāta latviešu valodā rakstīšana, kas šogad notiks devīto reizi (plašāk par IX pasaules diktātu latviešu valodā – raksti.org). Taču, uzsverot latviešu valodas daudzveidību, ikviens interesents jebkur pasaulē jau septīto reizi tiek aicināts pamēģināt spēkus rakstītprasmē arī latgaliešu rakstu valodā, kas ir otra normēta latviešu valodas rakstu tradīcija. Lai arī ikdienas saziņā latgaliešu valodu izmanto aptuveni 9 % Latvijas iedzīvotāju, taču šobrīd tās apguve rakstu formā kā brīvprātīga interešu izglītības iespēja tiek piedāvāta vien nedaudzās skolās Latgalē.

Septītais diktāts latgaliešu rakstu valodā skanēs sestdienas, 14. oktobra, vakarā plkst. 18.20 latgaliskajā raidījumā “Kolnasāta” Latvijas Radio 1 ēterā, kā arī video formātā būs skatāms Sabiedrisko mediju portālā LSM.lv un latgaliešu kultūras ziņu portālā lakuga.lv, tāpat Latvijas Radio Latgales studijas un portāla lakuga.lv sociālo tīklu profilos. Šoreiz diktātu vienlaicīgi ar radio klausītājiem 14. oktobrī plkst. 18.00 interesenti aicināti rakstīt arī klātienē Rēzeknē, Latgales vēstniecībā “Gors”.  

Diktāta teksta lasīšana šogad uzticēta Dailes teātra aktrisei Katrīnai Grigai, kura pati ir no Latgales un kuras balss šogad palīdzēja iedzīvināt arī pirmo radioiestudējumu latgaliski – Alda Bukša kriminālromānu “Bruoli” –, kurā Katrīna iejutās igauņu izmeklētājas Kersti lomā. Septītā latgaliešu rakstu valodas diktāta teksts, kas sagatavots, ievērojot 2007. gadā apstiprinātos noteikumus, pēc tā noslēguma pārbaudei būs pieejams portālos lakuga.lv un LSM.lv. Tekstu speciāli diktātam radījusi portāla lakuga.lv redaktore, pirmā komiksa latgaliešu valodā “Sunāns breiveibā” autore Laura Melne, kura šogad Starptautiskajā Jāņa Baltvilka balvā saņēma AS “Latvijas valsts meži” balvu “Jaunaudze” par debiju bērnu literatūrā. Diktāta teksts ļaus ieskatīties kāda bērna pārdomu pasaulē un sadzīvē ar vecākiem un vecvecākiem.

Latgaliešu valodas diktāta rakstīt gribētājiem arī šogad tiek piedāvāta iespēja tekstu rakstīt tiešsaistes formātā, kā arī, ja ir vēlme, iesniegt to kļūdu pārbaudei. Tas iespējams te: ej.uz/LTGdiktats2023.

Diktātu latgaliešu rakstu valodā organizē latgaliešu kultūras kustība “Volūda”, latgalīšu kulturys ziņu portals lakuga.lv un Latvijas Radio Latgales multimediju studija, bet atbalsta Latvijas Radio un Sabiedrības integrācijas fonds no Kultūras ministrijas piešķirtajiem Latvijas valsts budžeta līdzekļiem un Valsts kultūrkapitāla fonds. Diktāta rakstīšana klātienē Rēzekne ir arī viena no spēles “Latgalīšu volūdai draudzeiga vīta – ite Rēzekne!” aktivitātēm.

Video aicinājums rakstīt diktātu te: https://www.youtube.com/shorts/bs1w08mAE4Y

Plašāka informācija par diktātu:

Edeite Laime

Latgalīšu kulturys kusteiba “Volūda” (biedrība “LgSC”)

lgsc@lgsc.lv

29509672

voluda.lv | lgsc.lv | lakuga.lv

Bīskapa Edvarda Pavlovska vizitācija Vissvētās Jaunavas Marijas debesīs uzņemšanas Romas katoļu baznīcā