Augšdaugavas novada pašvaldības domes sēdē apstiprināti “Uzvedības noteikumi skolēnu autobusos”, kas jāievēro izglītojamajiem un viņu pavadoņiem, kuri izmanto Augšdaugavas novada pašvaldības iestāžu organizētos skolēnu pārvadājumu maršrutu autobusus, kas kursē saskaņā ar apstiprināto autobusu maršrutu un grafiku.
Gan izglītojamajiem, gan to pavadoņiem, kas izmanto skolēnu autobusus, ir jāievēro Ceļu satiksmes noteikumi, taču jaunajos noteikumos ir atrunāta arī bērnu uzvedība autobusā un atbildība par noteikumu neievērošanu. Autobusi, kas pārvadā izglītojamos, var tikt aprīkoti ar videokamerām, lai fiksētu izglītojamo uzvedības un drošības noteikumu ievērošanu pārvadājumu laikā.
Šie uzvedības noteikumi ir saistoši visiem skolēnu autobusu lietotājiem un iepazīšanās ar to saturu un to ievērošana ir obligāts priekšnosacījums autobusa lietošanai. Izglītības iestādes vadītājs ir atbildīgs par izglītojamo un to vecāku iepazīstināšanu ar šiem noteikumiem. Autobusa vadītāja rīkojumi un aizrādījumi ir saistoši visiem izglītojamajiem un pavadošajām personām.
Noteikumi paredz, ka izglītojamos līdz septiņu gadu vecumam pavada vecāki vai to likumiskie pārstāvji, vai vecāku pilnvarota persona, ne jaunāka par 13 gadiem. Pirms iekāpšanas autobusā skolēniem jānotīra apģērbs un apavu zoles no dubļiem vai sniega. Pirmie autobusā iekāpj un apsēžas mazāko klašu skolēni. Iekāpjot autobusā, jānoņem lielās mugursomas, lai netraucē pārējos pasažierus. Skolēnu bagāžai (sporta inventāram, mūzikas instrumentiem u.c.) jābūt pārvadāšanai atbilstošā iepakojumā.
Katrs izglītojamais autobusā ieņem tikai vienu sēdvietu, bagāžu un somas likt uz sēdekļiem atļauts vien tad, ja sēdvietas nav nepieciešamas citiem pasažieriem. Atskaņojošās elektroniskās iekārtas atļauts lietot, izmantojot austiņas.
Braucot ar autobusu, kura konstrukcijā paredzētas drošības jostas, jābūt piesprādzētam visa brauciena laikā.
Autobuss uzsāk kustību tikai tad, kad visi pasažieri ir apsēdušies un piesprādzējušies, bet piecelties uz izkāpšanu atļauts tikai tad, kad autobuss ir apstājies.
Kategoriski aizliegts ienest un lietot autobusā asus, bīstamus un ugunsnedrošus priekšmetus, lietot pārtikas produktus, elektroniskās smēķēšanas ierīces un citus tabakas izstrādājumus, bojāt un piegružot autobusa salonu, staigāt un skraidīt pa autobusa salonu un sēdekļiem, likt kājas uz sēdekļiem, novērst autobusa vadītāja uzmanību ar klaigāšanu, trokšņošanu vai citādi traucēt autobusa vadītāju un pārējos pasažierus, lietot necenzētu leksiku, uzvesties vardarbīgi.
Autobusa vadītājs ir tiesīgs, izvērtējot situāciju, nepieciešamības gadījumā apturēt autobusu, izsaukt policiju un ziņot skolas vadībai par notikušo. Pēc apstākļu noskaidrošanas autobuss turpina maršrutu.
Noteikumu pārkāpšanas gadījumā izglītojamajiem tiek izteikts brīdinājums un par to tiek ziņots viņu vecākiem. Ja pēc brīdinājuma izteikšanas uzvedības noteikumi tiek pārkāpti atkārtoti, pašvaldība noteikumu pārkāpējam liedz izmantot skolēnu autobusa pakalpojumus. Šajā gadījumā izglītojamo ierašanos izglītības iestādē nodrošina vecāki ar savu vai sabiedrisko transportu. Ja izglītojamais radījis autobusam materiālos zaudējumus, tos sedz viņa vecāki.
Par Ceļu satiksmes noteikumu neievērošanu izglītojamie, to pavadoņi un par sabiedriskās kārtības neievērošanu izglītojamie un to vecāki var tikt saukti pie administratīvās atbildības.
Noteikumi stājās spēkā 5. martā, savukārt, no 1. aprīļa stāsies spēkā noteikumu punkts par sēdvietu izmantošanu, kas aprīkotas ar bērnu sēdeklīšiem un paliktņiem, proti, tāss būs jāizmanto izglītojamiem, kuru augums nepārsniedz 150 cm.