Inese Streiko: “Cenšamies, lai dzīve Subatē būtu piesātināta”

AKTUĀLI

Mazā pilsētā kultūrai ir liela nozīme – par to ir pārliecināta Inese Streiko no Subates, kura savā ikdienā kopā ar kolēģiem rūpējas par vietējo iedzīvotāju un viesu kultūras un atpūtas organizēšanu. Pērn Latvijas Republikas proklamēšanas 106. gadadienā Inese saņēma Augšdaugavas novada pašvaldības Pateicības rakstu par brīvprātīgu ieguldījumu vietējās nozīmes kultūras pasākumu organizēšanā un aktīvu dalību Subates sabiedriskajā dzīvē.

Inese jau vairāk nekā 20 gadus strādā SIA “Veselības centrs Ilūkste” Ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas nodaļā “Subate” par sociālo darbinieci, kā arī par kultūras pasākumu vadītāju. Bet viņas sirdslieta un darbs “priekš dvēseles” ir biedrības "Subatieši - sanākam, domājam, darām" aktīva darbība.

Inese stāsta, ka ar Subati ir saistīta visa dzīve, un viņai nebija vēlēšanās kādreiz doties prom. Šeit viņa ir dzimusi, absolvējusi Subates pamatskolu. Sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas nodaļa “Subate” ir vienīgā darba vieta jau 22 gadus. Šeit viņa sāka savas darba gaitas lietveža amatā, iepriekš iegūstot specialitāti Aizkraukles arodvidusskolā, bet ar laiku, attīstoties sociālajai sfērai, kļuva skaidrs, ka nepieciešama jauna profesija, un Inese ieguva sociālā aprūpētāja un sociālā darbinieka izglītību sociālā darba un sociālās pedagoģijas augstskolā "Attīstība".

“Manuprāt, sociālais darbinieks - ļoti svarīga profesija, visos laikos. Dažreiz cilvēkam, kas nonācis krīzes situācijā, nav, pie kā griezties, un tikai sociālais darbinieks var palīdzēt. Iedzīvotāju kļūst mazāk, bet klientu sociālajiem dienestiem mazāk nepaliek. Bieži ir tā, ka mūsu klienti ir ļoti motivēti kaut ko savā dzīve mainīt, uzlabot. Tas priecē”.

Domājam un darām

Kopš 2024. gada Inese oficiāli pievienojās biedrībai “Subatieši - sanākam, domājam, darām”, lai gan darbojas tur jau sen. Biedrība ir dibināta 2003. gadā un kopš pirmsākumiem dažādi ir veicinājusi un attīstījusi Subates sabiedrisko, kultūras un aktīvās atpūtas dzīvi, pieejamību visiem iedzīvotājiem. “Mēs cenšamies, lai dzīve Subatē būtu piesātināta, lai kaut kas šeit notiek – tas ir svarīgi,” saka Inese. Biedrība organizē pasākumus, raksta un realizē dažādus projektus. Dažas no ievērojamākajām realizētājām idejām - atpūtas vietas ierīkošana ezera krastā, kur ir piknika vieta, soliņi, galds un neliels bērnu laukums, kā arī sporta inventāra iegāde ziemas sporta aktivitātēm.

“Viena no mūsu aktivitātēm ir talkas, protams, Lielajā talkā arī aktīvi piedalāmies. Katru reizi sakopjam kādu pilsētas stūrīti. Cenšamies piesaistīt jauniešus, jo resursu nav daudz. Bet pašu spēkiem varam panākt daudz. Visiem patīk sakopta vide”. Talkās aktīvi piebiedrojas arī ”Ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas nodaļas “Subate” klienti. Inese saka, ka centra iemītnieki un kolektīvs ir biedrības lielie palīgi: “Mums ir ļoti aktīvs aprūpes centrs, viņi mums ļoti palīdz. Viens no mūsu uzdevumiem – izvest klientus sabiedrībā, iekļauties, socializēties. Un klienti ir vieni no aktīvākajiem apmeklētājiem. Lai arī esam nākuši no visādām malu malām, mēs visi tomēr šeit esam subatieši”.

Skolas ēka dzīvo

Pirms gada Augšdaugavas novada pašvaldības domes deputāti atbalstīja priekšlikumu par Ilūkstes Raiņa vidusskolas programmu īstenošanas vietas “Subate” likvidāciju. Līdz šim skolā Subatē tika īstenota pamatizglītības un pirmsskolas izglītības programma. “Protams, žēl, ka skolas vairs nav, bet telpas nav tukšas. Mūsu biedrība pārņēmusi dažus kabinetus. Mums ir spēļu telpa, kur jebkurš subatietis var nākt spēlēt, jaunieši labprāt izmanto šo iespēju vakaros un brīvdienās. Galda spēles, biljarda galds, novusa galds – viss ir pieprasīts”. Ziemas sporta inventāra noma arī ir populāra. Inese saka, ka daudzi apmeklētāji pirmo reizi pēc ilgiem gadiem esot uzkāpuši uz slēpēm vai uzāvuši slidas. Sporta zāle arī pieprasīta, šeit notiek sacensības, īpaši iecienīti Subatē ir novusa turnīri. 

Skolā ir aprīkotas telpas nakšņošanai. Šo iespēju aktīvi izmanto nometņu dalībnieki vasarā un ziemā. “Subatei paveicās, ka no šejienes nāk populāra latviešu aktiera Jēkaba Reiņa vecmāmiņa. Un viņš tagad ir ar sirdi un dvēseli Subatē, organizē Kultūras akadēmijas nometnes. Subate kļūst populārāka, pateicoties viņam, bet mums ir lieliska iespēja iepazīties ar aktieriem,” stāsta Inese Streiko. Ar Jēkaba Reiņa starpniecību Subates skolā aktīvi darbojas arī Latvijas Nacionālā Aizsardzības akadēmija un sporta nometnes.

Kultūras un tūrisma saliņa

Inese stāsta, ka vasarā Subatē ir daudz tūristu, atpūtas iespējas šeit paplašinās: “Jā, cilvēku skaits sarūk, toties mums attīstās tūrisms, un cilvēki brauc uz šejieni. Tagad darbojas biedrība “Lauku partnerība Sēlija”, un viņi popularizē mūsu pilsētu. Vasarā te ir daudz nepazīstamu cilvēku. Ir pat tendence iegādāties šeit īpašumus, īpaši pērk rīdzinieki. Izdevīgi, skaisti, klusums, daba, ezeri, gleznaini skati, svaigs gaiss. Laba vieta, kur atpūsties, atgūties pēc pilsētas trokšņiem. Klusa mierīga vieta, nav satraucošu notikumu”.

Inese saka, ka pati nevarētu dzīvot lielā pilsētā. Šeit viss ir pie rokas, viss un visi pazīstami: “Kā jau mazpilsētiņās, visi par visiem visu zina, pat to, ko tu pats par sevi nezina, bet tas netraucē,” smejas Inese. Brīva laika viņai nav daudz, bet tieši brīvprātīgais darbs palīdz atslēgties no rutīnas, no formulas “mājas – darbs”. Viņa atvel laiku arī savam vaļaspriekam – dziedāšanai. Vairāk nekā 20 gadus Inese dzied Subates kultūras nama sieviešu vokālajā ansamblī „Sonāte”, kā arī dejo līnijdeju grupā „RitmusS". Vēl viena sirdslieta - izšūšana krustdūrienā un lasīšana. Subates bibliotēkā darbojas lasītāju klubiņš, kur var satikties ar domu biedriem un apspriest jaunākās grāmatas, dažādas tēmas.

Teksts, Foto: Jelena Ivancova

Laucesā notika telpu orientēšanās sacensības jauniešiem