Ikdiena vienā no lielākajām novada zemnieku saimniecībām

AKTUĀLI

SIA “Agraris” ir viens no lielākajiem graudu audzētājiem Daugavpils novadā. Z/s audzē kviešus, rapsi, auzas, kā arī miežus. Tiek vērtēta iespēja nākotnē audzēt arī pākšaugus.  Uzņēmums darbojas jau no 2000. gada, to vada Aleksandrs Harlamovs, taču talkā nāk arī saimnieka dēls, arī Aleksandrs, kurš ir apguvis agronoma profesiju. Ar dēla palīdzību notikusi graudu kaltes modernizācija. Tā atrodas Višķu ciema pievārtē, un ir aprīkota ar modernām, automatizētām tehnoloģijām.

Patlaban uzņēmums apstrādā zemi nedaudz vairāk kā 1000 ha platībā. Savāktā produkcija tālāk lielākoties tiek nogādāta ”Latgales bekonam”, kā arī ”Latraps”, ”BalticAgro” turpmākai pārstrādei. Sadarbība notiek arī ar daudziem citiem Latvijas uzņēmumiem.

Pastāvīgo darbinieku skaits nav liels – tie ir septiņi cilvēki. Papildus strādnieki tiek aicināti, kad ir nepieciešams veikt sezonas darbus. Jāatzīmē, ka uzņēmums laika gaitā ir krietni attīstījies - kopš uzņēmuma dibināšanas tā apstrādātā teritorija palielinājās apmēram divas reizes. Attiecīgi palielinājies arī saražotās produkcijas apjoms.

Uzņēmums daļu zemes nomā no pašvaldības, tādēļ tam nākas pastāvīgi sazināties ar novada domes struktūrām. Kā atzīst SIA "Agraris" īpašnieks, nekad nav bijis nopietnu aizķeršanās gadījumu vai nesaprašanās. ”Mēs diezgan aktīvi piedalāmies arī Lauku atbalsta dienesta projektos. Praktiski jau no pirmsākumiem. Apmēram 80% tehnikas tika iegādāts, pateicoties šiem projektiem. Tie ir traktori, sējas iekārtas, kā arī kombaini. Tikai retos gadījumos bijām pirkuši paši,” skaidro Aleksandrs.

Izbraukājot zemnieku saimniecības apstrādāto teritoriju, laiku pa laikam saimnieks lūkojas telefonā. Ar speciālās lietotnes palīdzību tiešsaistes režīmā Aleksandrs seko saimniecībā strādājošai tehnikai. Tas palīdz ne tikai redzēt tās atrašanās vietu, bet arī ieviest nepieciešamās korekcijas darba procesā, praktiski neizejot no mājām vai atrodoties citviet. Traktori, kombaini, sējas iekārtas tiek aprīkoti ar modernām tehnoloģijām. Piemēram, specializētā programma pati aprēķina trajektoriju, pa kuru būs jāveic sējas vai apstrādes darbi, un darbiniekam atliek tai sekot. Miglotājs tiek aprīkots ar speciālu augstuma līmeņa aprēķināšanas mehānismu, kas automātiski maina iekārtas augstumu atkarībā no reljefa, tādējādi nodrošinot vienmērīgu miglošanu.

Atrodoties plašajos un jau sazaļojušajos sēju laukos, brīžiem var sastapt arī dzeltenīgus plankumus. Aleksandrs skaidro, ka šādu ”nedarbu” vaininieki ir zosis, kuras mēdz milzīgiem bariem nosēsties uz klajumiem un noēst augošo ražu. ”Ir jāatrod veids, kā atbaidīt zosis. Mēs jau prasām visus, kuri pieņem kādus lēmumus, lai viņi mums palīdz. Jo putni nodara lielu kaitējumu platībām, īpaši, kad nosēžas lielos baros,” atzīst zemnieks.

Jautājām arī par klimatisko apstākļu ietekmi uz ražu. Pērn lielu ietekmi atstāja sausais pavasaris, kā rezultātā ražas novākšana būtiski iekavējusies, un tātad vēlāk nācās arī iesēt ziemājus. Šogad netipiski silta bijusi ziema, praktiski visu laiku temperatūra atradās plusa zīmē. ”Baidījāmies, ka laikapstākļi iedragās ražu, labu nedarīja arī pastāvīgais mitrums un dubļi. Tagad, novērojot laukus, redzam, ka ziemāji tomēr ir pārziemojuši,” secina Aleksandrs.

Aleksandru daži vietējie sauc par mecenātu, jo savulaik viņš ir palīdzējis izveidot ”Lauku studiju” Višķu ciemā. Tika ierīkota studija, sagādāta aparatūra. Studija piedāvā bezmaksas instrumentālās mūzikas mācību nodarbības Višķu pagasta un apkaimju bērniem, jauniešiem un dažāda vecuma novada iedzīvotājiem, kuri ieinteresēti apgūt prasmes un iemaņas instrumentālās mūzikas spēlē, piemēram ar solo ģitāru, basģitāru, bungām, sintezatoru u.c. ”Kad es mācījos skolā un tehnikumā, tepat Višķos, nodarbojos ar mūziku. Kādreiz interešu ansambļi bija katrā pagastā un ciematā. Vēlāk, kādam labam laikam paskrienot, redzēju, ka Višķos jauniešiem nav, kur nodarboties. Tā arī izlēmu palīdzēt vietējiem jauniešiem, ceru, ka mūzikā viņi augs arī profesionālajā līmenī,” stāsta Aleksandrs.

Par koronavīrusa izraisītām sekām zemnieks vienīgi pasmejas, sakot, ka laukos par šādām lietām īpaši neuztraucas. ”Covid-19 vairāk problēmas sagādā blīvi apdzīvotās vietās, bet mēs te laukos strādājam. Visu izdarījām, kas bija ieplānots. Mēs nevaram nepadarīt savu darbu,” spriež uzņēmējs.

Autors un foto: Dainis Bitiņš

Mācību spēle sava īstā darba meklēšanai "Atrodi Savu Aizraušanos Latgalē"