Gunta Some: “Būt par biškopi ir aicinājums”

AKTUĀLI

Višķu pagasta “Līdumos” saimnieko Gunta Some ar kuplo ģimeni. Viņa strādā par ierēdni valsts institūcijā, bet brīvajā no darba laikā nodarbojas ar biškopību. Ražoti tiek dažnedažādi produkti – gan pats medus, gan bišu maize, ziedputekšņi, propoliss, u.c. No 2014. gada Gunta ir Latvijas Biškopības biedrības Daugavpils nodaļas vadītāja.

Saimniece stāsta, ka z/s “Līdumi” tika reģistrēta jau pirms 30 gadiem, tad, kad ģimene pārvācās dzīvot uz Guntas vīra Daiņa vecvecāku mājām. Sākumā te atradās saimniecība ar govīm, cūkām, vistām, trušiem, aitām, bet vasarās tika pļauts siens, bija arī bišu stropi. Bites viņa atminas vēl no bērnības, kad galvā tika likta cepure ar aizsargsietu, kombinezons un motociklistu biezie cimdi, lai kopā ar tēvu un vectēvu meklētu bišumāti.

Kādreiz Gunta bija mācījusies puķkopību un agronomiju, bet vēlāk tika izietas apmācības, jo sākumā apjomīgu zināšanu par biškopību nebija. “Lai cilvēks varētu pilnvērtīgi sevi materiāli nodrošināt ar bišu saimniecību, nepieciešams turēt ap 100 bišu saimēm. Ja ģimenē ir divi cilvēki, tad jau 200, un tā tālāk. Bet mums ir tikai 25 bišu saimes,” teic saimniece. Produkcija tiek tirgota pārsvarā tirdziņos, piemēram Daugavpilī Rīgas ielas tirdziņā, novada dienās, kas bija visus iepriekšējos gadus. Produkciju pārdod arī vietējās produkcijas veikaliņā netālu no Špoģiem.

Par dažādiem sasniegumiem Guntai ir piešķirti neskaitāmi apbalvojumi. Viens ir par 1. vietu Latvijas Biškopības biedrības rīkoto ikgadējo konkursu nominācijā “Veiksmīgākā biškopības produkta etiķete.” Uz etiķetes zilā krāsa simbolizē Latgali, kā zilo ezeru zemi, pļava un pārējie dabas elementi reprezentē dzimto novadu. “Novada iecienītākais medus 2020” balva par 3. vietu tika saņemta “Novada Garšas” konkursā, bet 2021. gadā saimniece tika jau pie 2. vietas. Saņemta balva arī par inovatīviem medus maisījumiem, kas ir pašas Guntas inovācija, ko apstiprina iegūtais patents. Maisījumos tiek izmantotas dažādas medū šķīdinātās tējzāles. Tās ir piparmētras, kumelīte, mārsils, pelašķis, asinszāle, vīgrieze. Burciņā medus izskatās tieši tāds pats, bet no tējzālēm klāt nāk attiecīgā garša un smarža, un attiecīgās veselīgās īpašības. Augus saimniece vāc apkārtējos laukos, pati arī tos pārstrādā. Ir vēl neskaitāmi apbalvojumi “Medus un ķiploku svētkos”, Daugavpils novada dienās, u.c.

2021. gada izskaņā Gunta Some, kā Latvijas Biškopības biedrības Daugavpils nodaļas vadītāja, bija ieradusies Augšdaugavas novada pašvaldības domes centrālajā administrācijā, lai dāvātu medu novada sociālajiem darbiniekiem, kuriem pandēmijas gads bijis grūts. 2020. gadā līdzīgas dāvanas saņēma novada audžuģimenes un daudzbērnu ģimenes.

Piemājas teritorijā Somu ģimenei šogad paradījās kāds jaunums. Viesiem tiek piedāvāts bišu namiņš, kurā ir iespēja gulēt uz bišu gultām. “2013. gadā mēs, vairāki biškopji no Latvijas, aizbraucām uz Apimondia - Starptautisko biškopju kongresu, kurš notika Kijivā. Tieši tur, pirmo reizi tika saskatīts jauns produkts, kas pie mums vēl nav bijis – gulēšana uz stropiem.” Kā skaidro Gunta, vibrācijas, kas nāk no bitēm pozitīvi iedarbojas uz cilvēku. Ap bišu kamolu veidojas īpašs biolauks, kas mijiedarbojas ar cilvēka, kurš atrodas ļoti tuvu bitēm, biolauku. Tiek normalizēts asinsspiediens, paliek labāks arī psihoneiroloģiskais stāvoklis, imunitāte, ir iespēja atpūsties, relaksēties, harmonizēt sevi caur bišu rāmo dzīves kārtību. Gulēšana stropu namiņos ir iesakāma gandrīz visiem, bet, protams, tas nav brīnumlīdzeklis pret tādām sērgām kā alkoholisms. Ir zināms gadījums par latviešu ģimeni, kas dzīvoja ārzemēs, kur mazai meitiņai pēc kompleksās potes bija apstājusies augšana, bet gulēšana uz stropiem ir palīdzējusi. Šādās procedūrās stropa siltuma un bioenerģētikas ietekmē mazinās muguras, jostas un kakla daļu iekaisumi, kā arī, līdzīgi kā inhalācijas, tiek ieelpots dziedinošais stropa gaiss. Namiņš tapis pašu rokām – to uzbūvēja Guntas vīrs: “Tas ir viņa sirdsdarbs,” teic Gunta. Dainis ir fizikas un inženierzinību skolotājs, nodarbojas ar kokapstrādi, pats ir izveidojis arī bišu stropus.

Piemājas teritorijā atrodas neliels dārzs, saglabājies ir arī augļu dārzs. Saimniecībā tiek turētas vistas, bet pagalmā dzīvojas trīs sunīši. Guntai ir divas meitas un dēls, divas mazmeitas. Meitas ir tās, kuras palīdz ar produkcijas reklamēšanu soctīklos un ar etiķetes tapšanu, arī dēls palīdz saimniecībā.

Informācija par z/s “Līdumi” produkciju ir atrodama “Novada Garšas” katalogā, kā arī sociālajā tīklā Facebook (Latgolys Zīdu Mads), vai arī Daugavpils novada uzņēmēju padomes mājas lapā (uznemigie.lv).

3. maijā notika Latvijas Republikas Neatkarības deklarācijas atjaunošanas dienai veltīta svinīga pieņemšana pie Augšdaugavas novada pašvaldības domes priekšsēdētāja Arvīda Kucina. Šajā dienā pašvaldība vēlējās pateikties tiem novada iedzīvotājiem, kuri ar savu darbu un sirdi veido Augšdaugavas novada gaišo starojumu. Atzinības un pateicības raksti tika pasniegti sešās nozarēs: Medicīna, Izglītība, Lauku attīstība un uzņēmējdarbība, Pašvaldība, Kultūra un Sabiedrības līdzdalība. 

Augšdaugavas novada pašvaldības Atzinības rakstu saņēma arī Latvijas Biškopības biedrības Daugavpils nodaļas vadītāja, Zemnieku saimniecības “Līdumi” saimniece Gunta Some par nozīmīgu ieguldījumu biškopības nozares attīstībā, Augšdaugavas novada popularizēšanu un aktīvu darbību sabiedrības labā.

Teksts, foto: Dainis Bitiņš

Realizē projektu “Dari un iegūsti to, ko vēlies”