No 11. līdz 31. maijam visa Latvijā notiek NATO starptautiskās militārās mācības “Swift Response 2025”, kas tiek īstenotas plašāku mācību “Defender 2025” ietvaros. Mācības notiks dažādos reģionos, tostarp Latgalē un Augšdaugavas novadā. 16. maijā Grīvas lidlaukā notika Spānijas bruņoto spēku vienību gaisa un sauszemes vingrinājumi. Sabiedrotos uzņēma Zemessardzes 3. Latgales brigāde.
Zemessardzes 3. Latgales brigādes 34. kājnieku bataljons informēja, ka no 13. līdz 16. maijam bija aktīvākā mācību fāze. 16. maijā no agra rīta virs Grīvas lidlauka jau lidoja Spānijas NATO bruņoto spēku lidmašīnas. 120 karavīri lēca ar izpletņiem trīs piegājienos, pirms tam no lidmašīnām arī ar izpletņiem uz zemi tika nogādāta krava. Pirmo reizi spāņu karavīri veica desantēšanās operāciju Grīvas lidlaukā nedēļas vidū, un todien viņi atlidoja pa taisno no savas valsts galvaspilsētas Madrides.
“Mācību galvenais mērķis – parādīt visas pasaules un Eiropas iedzīvotājiem daudznacionālo NATO spēku gatavību ierasties tālajos ziemeļos un Baltijas valstīs. Šajās mācībās mēs pārbaudām un pārliecināmies par savu gatavību integrēt gan gaisa spēkus, gan sauszemes spēkus vienā kopējā operācijā. Arī pārbaudām reaktīvās artilērijas šaušanu, katras valsts mijiedarbību un kopējo koordināciju, notiek arī ļoti lielas medicīnas mācības,” pastāstīja Zemessardzes 3. Latgales brigādes komandieris, pulkvedis Gunārs Vizulis. Par Spānijas vienības karavīriem viņš atsaucās kā par ļoti augstiem profesionāļiem, kas spēj izpildīt uzdevumus pilnīgi nezināmā apvidū, nezināmā teritorijā, saņemot vienkārši komandu un koordinātes, kur viņiem ierasties un pildīt savus uzdevumus: “Skatoties uz vingrinājumiem, tu saproti, kāds ir spēks šim desantam, kāds ir gatavības laiks un ātrums, kā viņi spēj to paveikt.” Pēc lokālajām mācībām reģionos notiks arī visu dalībnieku kopējie vingrinājumi Ādažu un Mežaines poligonos.
NATO starptautiskās militārās mācības “Swift Response 2025” “Defender 2025” ietvaros organizē ASV spēku pavēlniecība Eiropā un Āfrikā (USAREUR-AF) ar mērķi stiprināt sabiedroto gaisa desanta spēku spēju ātri un efektīvi reaģēt uz krīzēm, darbojoties kā daudznacionālam spēku kopumam. To norise Latvijā apliecina reģionālo drošību, NATO klātbūtni un sabiedroto spēju realizēt sinhronizētas gaisa un sauszemes operācijas, kā arī efektīvi reaģēt uz jebkādiem potenciālajiem apdraudējumiem. Latvijā mācībās piedalās ASV, Spānijas un Vācijas bruņoto spēku vienības. Mācības notiek arī Lietuvā, Zviedrijā, Norvēģijā, Somijā un citās valstīs, kopumā 18 valstīs. Tajās piedalās aptuveni 25 000 karavīru.