Flora un fauna iemājoja jauniešu radītajos tērpos

AKTUĀLI

Jau sesto gadu Špoģu Mūzikas un mākslas skola organizē netradicionālās modes skati – konkursu, kas ik gadu izvēršas par krāšņu šovu, pulcinot kuplā skaitā skatītājus un dalībnieku līdzjutējus.

Ar šo konkursu tā organizatori vēlas popularizēt netradicionālo mākslu, rosināt bērnu un jauniešu radošo iztēli, spēju izmantot netradicionālus materiālus tērpu izveidē un praktiski pielietot skolā iegūtās zināšanas mākslas darbu veidošanā.

Ik gadu mākslas skolu audzēkņi pārsteidz ar savu izdomu. Šogad konkursa tēma bija “Flora un fauna”. Jaunieši demonstrēja tērpus, kuros dominēja cilvēka tuvošanās dabai, triumfēja ziedu, augu un dzīvnieku motīvi. To darināšanā izmantoti visdažādākie materiāli.

Jauniešu darbus vērtēja profesionāla žūrija, kuras sastāvā bija datorgrafiķis, mākslinieks un pasniedzējs Aivars Bulis, māksliniece, gleznotāja, keramiķe un fotogrāfe Sandra Poplavska - Rimicāne, Daugavpils Marka Rotko mākslas centra mācību projekta vadītāja, māksliniece un gleznotāja Baiba Priedīte, starptautisko projektu koordinatore no Baltkrievijas Gaļina Paniča un Višķu pagasta pārvaldes vadītājs Jānis Proms.

Žūrija vērtēja darbus pēc vairākiem kritērijiem, proti, idejas oriģinalitāti, tērpu izpildījuma tehniskās sarežģītības pakāpi un darba kvalitāti, materiālu izvēli, pielietojumu un saskaņotību, kā arī māksliniecisko sniegumu un prezentāciju.

Konkursa dalībnieki tika vērtēti divās vecuma grupās: jaunākā grupa no 7 līdz 12 gadu vecumam un vecākā grupa no 13 līdz 16 gadu vecumam. Katrā grupā tika piešķirtas pirmās trīs vietas. Savu favorītu varēja izvēlēties arī skatītāji, balsojot par skatītāju simpātiju balvu.

Interese piedalīties konkursā šogad ir augusi, un pieteikušies arī jauni dalībnieki. Jaunākajā grupā tika prezentētas 14 tērpu kolekcijas, bet vecākajā grupā -- 15 tērpu kolekcijas, kas ir krietni vairāk nekā iepriekšējos gados.

Konkursā tika pārstāvēta Špoģu Mūzikas un mākslas skola, Naujenes Mūzikas un mākslas skola, Preiļu Mūzikas un mākslas skola, Daugavpils Dizaina un mākslas skola “Saules skola”, Krāslavas Mākslas kola, Jura Soikāna Ludzas Mākslas skola, Ķekavas Mākslas skola, Jāņa Simsona Madonas Mākslas skola, Ropažu Mākslas un mūzikas skola, Ērgļu Mākslas un mūzikas skola, Zarasu Mūzikas un mākslas skola (Lietuva) un Šarkavščinas bērnu mākslas skola (Baltkrievija).

Pēc aizraujošās tērpu parādes žūrija devās ilgā apspriedē. Izvērtēt tērpus un piešķirt galvenās balvas nav bijis viegli. Žūrijas komisijas priekšsēdētājs Aivars Bulis atzina, ka šogad konkurss pārsteidzis ar kuplo dalībnieku skaitu un uzlaboto infrastruktūru, apgaismojumu, projekcijām skatuves fonā un, protams, ar pašu sniegumu. “Ar katru gadu līmenis aug, kolekcijas kļūst arvien interesantākas un daudzveidīgākas,” atzīst Aivars Bulis. Viņaprāt, šāds konkurss ir ļoti nozīmīgs arī pašiem dalībniekiem, jo tas esot tusiņš ar citu skolu bērniem, satikšanās prieks un arī sacensības. Lai arī ikviens rūpīgi gatavojas konkursam, katru gadu pastāv intriga – kam paveiksies šoreiz, jo konkurss ir sacensības gluži kā sportā. Pašam Aivaram Bulim visvairāk iepatikusies Ludzas jauniešu kolekcija par mikrofloras tēmu.

Ar lielu nepacietību un satraukumu konkursa dalībnieki gaidīja žūrijas lēmumu.

Jaunākajā grupā trešo vietu ieguva Daugavpils Dizaina un mākslas skolas “Saules skola” kolekcija “Pamežs 3D – Dabas Dizaina Darbnīca”. Otrā vieta ir Jura Soikāna Ludzas Mākslas skolas kolekcijai “Mikro-FLORA”, savukārt pirmo vietu ieguva Preiļu Mūzikas un mākslas skolas audzēkņu tērpu kolekcija ”Muša Cakatuša”. Ar savu kolekciju jaunieši vēlējušies parādīt kādu ainu no kukaiņu ikdienas dzīves.

Vecākajā grupā trešo vietu ieguva Daugavpils Dizaina un mākslas skolas “Saules skola” kolekcija “Lietus mežu maģija”. Otrā vieta ir Špoģu Mūzikas un mākslas skolas kolekcijai “Butterfly”, bet pirmo vietu šogad izcīnīja Jura Soikāna Ludzas Mākslas skolas kolekcija “Totēmenerģija”. Ar savu kolekciju jaunieši aicināja doties neparastā ceļojumā, lai satiktu  kādu spēka dzīvnieku un smeltos no tā enerģiju.

Skatītāju simpātiju balvu saņēma Jura Soikāna Ludzas Mākslas skolas kolekcija “Mikro-FLORA”.

Tika pasniegta arī balva pedagogam-mentoram par lielu ieguldījumu audzēkņu sagatavošanā konkursam. To šogad saņēma Preiļu Mūzikas un mākslas skolas pedagoģe Ilona Abdulajeva.

Savukārt konkursa balvu autora keramiķa Valda Grebeža īpašo balvu šogad saņēma konkursa idejas autore, mākslas skolotāja Anita Jasinska.

Netradicionālās modes skate jau kļuvusi par iecienītu pasākumu Daugavpils novadā. Arī nākamgad Špoģu Mūzikas un mākslas skola sola turpināt tradīciju. Skolas direktors Andrejs Repins atklāja, ka jau ir zināma nākamā gada konkursa tēma “Planētas. Kosmoss. Visums”, kas paver vēl vairāk iespēju jauniešu fantāzijas lidojumam.

Pasākums Sveču dienas noskaņās