Daugavpils novadā uzzibsnīja jauni talanti

AKTUĀLI

Jau trešo gadu norisinājās talantu konkurss Daugavpils novada jauniešiem “Zibsnis”. Piedalīties tajā tika aicināti jaunieši vecumā no 16 līdz 25 gadiem, kuri dzīvo, strādā vai mācās Daugavpils novadā.

Konkursa dalībniekus vērtēja eksperti – grupas “Dabasu Durovys” līderis Arnis Slobožaņins, Staņislava Broka Daugavpils Mūzikas vidusskolas stīgu instrumentu nodaļas vadītāja, orķestra “Daugavpils Sinfonietta” mūziķe Ļubova Salekalne un Lielbritānijas grupas “Afla Sackey & Afrik Bawantu” menedžere Viktorija Baranovska, kas darbojusies kā skatuves menedžere mūzikas festivālos “Boomtown”, “Love Supreme”, “WOMAD”, “London Jazz Festival”. Pasākumu vadīja pagājušā gada konkursa Grand Prix ieguvēja soliste Elizabete Poddubnova.

Šogad konkursā savu talantu demonstrēja četri solisti, divi dueti un divi vokālie ansambļi, kā arī trīs vokāli instrumentālie ansambļi.

Solo konkurencē par uzvaru sacentās Anna Vansoviča, Ambarcums Martirosjans, Tatjana Beļikova un solists ar pseidonīmu INNOI.  

Duetu un vokālo ansambļu konkurencē spēkiem mērojās Ksenija Lukašenoka un Anastasija Kuzmenko, Santa Bule un Olesja Fedjaša, Višķu pagasta vokālais ansamblis “Anima Corde” un vokālais ansamblis “Whatever”.

Savukārt vokāli instrumentālo ansambļu grupu pārstāvēja trīs dalībnieki -- “Rockstorm”, “Greedy for Stage” un “Outtcore”.

Katrs dalībnieks uzstājās ar diviem priekšnesumiem, pēc kuriem sekoja žūrijas komentāri, uzslavas un kritika.

Izvērtēt jauniešu sniegumu žūrijai nebija viegli. Arnis Slobožanins, kurš jau trešo gadu piedalās žūrijā, atzina, ka šogad, salīdzinot ar diviem iepriekšējiem konkursiem, bija viskvalitatīvākais sniegums. Par Arņa favorītu kļuva grupa “Greedy for Stage”, kuru viņš nākotnē saskata darbojamies kādā alternatīvajā žanrā, ieņemot savu nišu. Arnis Slobožanins uzskata, ka šādi konkursi jauniešiem dod iespēju uzspēlēt un sevi parādīt. “Ja mašīnai uzgāzē, iztīrās tās motors. Tāpat arī te – kad “uzgāzē” uz skatuves, emocijas iztīrās un nosēstas. Jauniešiem tas ir vajadzīgas. Kā mīlestībā – notiek izlāde,” saka mūziķis.

Tieši viņa favorīts, grupa “Greedy For Stage”, šogad ieguva galveno balvu vokāli instrumentālo ansambļu kategorijā. Visi grupas dalībnieki ir daugavpilieši, kuri muzicē arī Daugavpils novada kultūras centra “Vārpa” vokālajā ansamblī “Stage On”. Basģitārists Artēmijs Marcinkevičs un ģitārists Timurs Himočko vēl mācās vidusskolā, bet bundzinieks Ņikita Kobcevs un solists Deniss Garkalns jau apgūst profesiju tehnikumā. Grupas līderis Deniss Garkalns stāsta, ka grupa sākusi savu darbību pirms kāda laika kā puišu ansamblis, taču nu ir nedaudz mainījies tās sastāvs un arī mūzikas saturs. Ja agrāk puiši iedziedāja citu mūziķu skaņdarbus, tad pašlaik mūziku raksta paši. Puiši atzīst, ka dzīvo šodienai un nezīlē nākotni, taču plāni tomēr esot. Ne velti grupas nosaukums ir “Greedy For Stage”, kas tulkojumā no angļu valodas nozīmē “alkas pēc skatuves”. Arī puiši redz sevi tagad un arī nākotnē uz skatuves. Ikvienam no viņiem ir savi elki, piemēram, Rammstein vai Queen, kā arī sapnis uzstāties simtiem tūkstošu skatītāju lielā arēnā. Grupa jau muzicē dažādos pasākumos, raksta mūziku, plāno ierakstīt albumu un nofilmēt klipu. Abas konkursā izpildītās dziesmas esot sociāla rakstura. Puiši dzied par to, ka viens nav cīnītājs un ka problēmas var atrisināt, ja visi apvieno savus spēkus. Tāpat viņi pieskaras mūsdienās aktuālai problēmai -- vardarbībai ģimenē.

Solistu konkurencē galveno balvu saņēma puisis no Demenes Aleksejs Gorbuļs, kurš uzstājas ar skatuves vārdu INNOI. Ar mūziku Aleksejs aizraujas jau sen, pašmācības ceļā apguvis ģitāras spēli. Konkursā puisis izpildīja divas paša sacerētas dziesmas “Vasara” un “Nāve”. Aleksejs atzīst, ka viņš mūziku raksta emociju uzplūdos, vai tās būtu skumjas, prieks vai dusmas. “Es nespēju rakstīt, kad jūtos vienaldzīgs. Ja mani kaut kas satrauc, es par to noteikti uzrakstīšu dziesmu,” saka mūziķis. Viņa skatuves vārds INNOI nozīmējot “citāds, ne tāds, kā visi”. “Pseidonīms radās, jo centos meklēt kaut ko kopīgu ar citiem izpildītājiem, taču neatradu un sapratu, kas es atšķiros no citiem,” skaidro Aleksejs. Pašlaik puisis tehnikumā apgūst datorsistēmu tehniķa profesiju un sapņo turpināt arī mūziķa karjeru. Galvenā platforma, kur radoši izpausties, viņam esot iela, sociālie tīkli un youtube kanāls, kur jau tagad var iepazīties ar puiša daiļradi.  

Ar savu neparasto balss tembru visus pārsteidza solists Ambarcums Martirosjans. Puisis muzicē arī ansamblī “Stage On”, bet vēlas vairāk pilnveidot sevi kā solistu. Ambarcums dzied kopš 6. klases, plāno apgūt klavierspēli un ģitāru, bet pašlaik apgūst datorsistēmu tehniķa profesiju. Konkursam puisis sagatavojis dziesmu “Kur esi tu?”, ko dziedāja trijās valodās.

Duetu un vokālo ansambļu kategorijā galveno balvu saņēma Višķu pagasta VA “Anima Corde”. Žūrijai šoreiz nebija nevienas kritiskas piezīmes, jo ansamblis jau darbojas ļoti profesionālā līmenī un ir atpazīstams ne tikai Daugavpils novadā, bet arī ārpus tā robežām. Ansamblis piedalās dažādos konkursos un gūst godalgotas vietas, pagājušā gada nogalē “Anima Corde” kļuva par laureātu divās nominācijās III Jauno izpildītāju starptautiskajā konkursā “Ziemas pasaka” Jūrmalā. Bet pašlaik ansamblis gatavojas dalībai starptautiskā folkloras festivālā “Alegria”, kas notiks vasarā Spānijā.

Šogad par visdziedošāko tika atzīts Višķu pagasts, no kura konkursā piedalījās trīs kolektīvi. Viens no tiem ir ansamblis “Outtcore”, kurš līdz šī gada janvārim bija pazīstams kā grupa “Mažors”. Grupas līderis Sandis Proms atzīst, ka nedaudz izmainījies grupas sastāvs un repertuārs, pārejot no popmūzikas uz roku, tāpēc tapa arī jauns nosaukums. Tulkojumā no angļu valodas tas nozīmē “ārpus kodola”, jo grupas dalībnieki vēlas iziet ”ārpus rāmjiem” un spēlēt ko nedzirdētu. Mūziku jaunieši raksta paši. Pašlaik jau uzrakstītas desmit dziesmas un top jaunas. Sandis domā, ka drīz jau grupa varētu izdot savu albumu. Grupa piedalās dažādos pasākumos, tostarp ikgadējā roka maratonā, pērn piedalījās ”Slāvu bazārā” Vitebskā. To, ka Višķos ir tik muzikāli jaunieši, Sandis skaidro ar pagastā pieejamajām iespējām, proti, kopš 2014. gada pagastā darbojas biedrība “Lauku studija”, kas caur projektu ieguvusi mūzikas instrumentus un aprīkojumu, ko jaunieši var izmantot sava talanta pilnveidei.

Visi konkursa dalībnieki saņēma nelielas piemiņas dāvanas un Apliecinājumus par dalību konkursā.

 

""Pērles" un Draugi" Kalkūnos