Barikāžu dalībnieki saņēma apliecības

AKTUĀLI

6. jūnijā Augšdaugavas novadā viesojās 1991. gada barikāžu dalībnieku biedrības pārstāvji, lai klātienē tiktos ar novada barikāžu dalībniekiem un izsniegtu barikāžu dalībnieka statusa apliecību tiem, kas to līdz šim dažādu iemeslu pēc nav saņēmuši. Šo tikšanos organizēja Augšdaugavas novada pašvaldības Sociālais dienests.   

“Tas ir nepieciešams, lai mēs saprastu, cik tad mums šo cilvēku ir, lai mēs atcerētos 1991. gada barikāžu dienu, cik tā šodien ir svarīga Latvijai un īpaši mūsu pašvaldībai,” teic Sociālā dienesta vadītāja Anna Jegorova. Izsniegt apliecības barikāžu dalībniekiem ir svarīgi arī tāpēc, lai viņi varētu pretendēt uz pašvaldības atbalstu. Saskaņā ar pašvaldības saistošajiem noteikumiem ,Par brīvprātīgās iniciatīvas pabalstiem Augšdaugavas novada pašvaldībā”, reizi gadā  1991. gada barikāžu dalībniekiem ir tiesības saņemt atceres dienu pabalstu 50 eiro apmērā.  

1991. gada barikāžu dalībnieka apliecība ir dokuments, kas apliecina barikāžu dalībnieka statusu. To var iegūt personas, kas ir reģistrējušās kā barikāžu dalībnieki un saņēmušas kādu no apbalvojuma veidiem ‒ 1991. gada barikāžu dalībnieka Piemiņas zīmi vai Pateicības rakstu. Apliecība paredzēta uzrādīšanai Latvijas Republikas valsts un pašvaldību iestādēs saskaņā ar likumu “Par 1991. gada barikāžu dalībnieku statusu”. Pašvaldība tiesīga savos saistošajos noteikumos šo apliecību ieguvušajiem barikāžu dalībniekiem piešķirt sociālās garantijas, dažādas atlaides un atvieglojumus.

Barikāžu dalībnieku biedrības priekšsēdētājs un 1991. gada barikāžu muzeja direktors Renārs Zaļais atzīst, ka ir ļoti svarīgi izsniegt apliecību visiem barikāžu dalībniekiem, jo īpaši tagad, kad Ukrainā plosās karš. “Tikko sākās karš Ukrainā, es padomāju, ka mūsu barikāžu dalībnieki nepieciešamības gadījumā cīnītos tāpat kā tagad ukraiņi cīnās un aizstāv Ukrainu. Apliecinājums tam – atnāk uz muzeju cilvēki no Ukrainas un saka – jums bija tas, kas pašlaik ir mums,” stāsta Renārs Zaļais.Viņš uzsver, ka likums “Par 1991. gada barikāžu dalībnieku statusu” pieņemts vien pirms četriem gadiem un tajā iekļauts punkts, ka paredz pašvaldībām tiesības sniegt barikāžu dalībniekiem dažādus atvieglojumus. “Mēs ļoti gaidām un domājam, ka atvieglojumi tiks sniegti arī valsts mērogā. Ar laiku tas būs, bet laikam gaida, kad to barikāžu dalībnieku skaits paliks mazāks. Diemžēl katru gadu mēs apglabājam kādu barikāžu dalībnieku.”  

Latvijā kopumā apliecības ir izsniegtas vairāk nekā 6300 personām, taču barikāžu dalībnieku ir krietni vairāk. Augšdaugavas novadā ir ziņas par vairāk kā 200 barikāžu dalībniekiem. Ne visi ir saņēmuši apliecības, tāpēc nevar pretendēt arī uz pašvaldības atbalstu. Iemesli esot dažādi - dzīves steiga, dažādi darāmie darbi, kuru dēļ nav bijis laika pievērsties dokumentu sakārtošanai. Ļoti daudzi izmantoja iespēju to nokārtot tagad. Viņu vidū arī līksnieši Edgars Ivbulis un Romualds Gadzāns, kas pirms vairāk kā 30 gadiem kopā devušies piedalīties barikādēs. Abi cīņu biedri atzīst, ka arī šodien, raugoties uz notiekošo pasaulē, būtu gatavi doties aizstāvēt savu valsti, ja tā nonāktu briesmās.

Romualds Gadzāns uzskata, ka ir svarīgi saņemt šo apliecību, jo īpaši tagad, Ukraina notiekošā kontekstā. “Es tā laika aktualitātēs, manifestos mazāk piedalījos, bet, kad bija jāiet uz Rīgu, nu ok, viss kārtībā. Jāiet jāaizstāv. Un nekad nevienu mirkli neesmu neko nožēlojis,” teic barikāžu dalībnieks. Viņš spilgti atceras tolaik valdošo vienotību, kopības sajūtu un noskaņojumu.

Arī Edgars Ivbulis barikāžu laiku paturējis siltās atmiņās. ”Uztvērām to kā pienākumu, bet šodien liekas, ka mēs labu darbu darījām, ka sanāca viss, ko vēlējāmies. Nu, braucām un braucām pildīt savu pienākumu, bet tad, kad organizatori pateica pie televīzijas torņa, ka it kā varētu šaut, tas atmiņā palika, ka tieši uz cilvēkiem varētu būt kaut kāds reāls uzbrukums.”

Nesen dienasgaismu ieraudzīja tālaika Latvijas Tautas frontes priekšsēdētāja Romualda Ražuka sarakstītā grāmata “Latvijas Tautas fronte barikādēs”, veltīta barikāžu notikumiem. Grāmatas autors viesojās Augšdaugavas novadā, lai tiktos ar barikāžu dalībniekiem un piedāvātu iegādāties grāmatu par Latvijai svarīgām vēstures norisēm.

Teksts: Inese Minova

Foto: Dainis Bitiņš

Ieteikumi jauniešiem, kuri pieteikušies vasaras darbam