Audēju kosmiskais radošums Naujenē

AKTUĀLI

14. februārī Naujenes kultūras centrā atklāta biedrības „RAXTU SĒTA” tekstilmākslas izstāde „…Starpgalaktiku… un starp mums…”, kurā apskatāmi Olgas Kuzminas un Intas Uškānes darbi, kas tapuši kā dāvana pašām sev un biedrībai piecu gadu pastāvēšanas jubilejā. 

„Šajā pandēmijas laikā cilvēks brīžiem jūtas kā nonācis bezsvara stāvoklī vai pat pilnīgā vakuumā, tāpēc kosmosa tēma, manuprāt, ir ļoti piemērota šī brīža realitātei,” stāsta Olga. Izstāde ir mēģinājums radīt kaut ko nebijuši neparastu un parādīt, ka ar tradicionālām metodēm var izveidot arī kaut ko netradicionālu. “Nesen ar Intu sapratām, ka apmēram deviņus mēnešus abas dzīvojām „savā kosmosā”. Beidzot esam gatavas to parādīt arī citiem.” Inta Uškāne atzīstas, ka izstādes ideja un tēma esot diezgan ātri izkristalizējusies, taču nosaukums tik ātri rokās nedevās: “Tika sarīkota pat neliela nosaukumu prāta vētra radu un draugu lokā. Beigās uzvarēja mana dēla Matīsa piedāvātais nosaukums, kas vienlaicīgi mūs aizved starpgalaktiku telpā un tajā pašā laikā saglabā cilvēciskās attiecības”.

Kosmiskas domas un idejas 2021. gadā virmoja ne tikai Naujenes, bet arī Višķu pusē, tāpēc izstādē var redzēt arī Špoģu Mūzikas un mākslas skolas audzēkņu darbus no netradicionālās modes skates kolekcijas „Kosmoss. Planētas. Visums”. Tos izstādei sarūpēja mākslas skolas pasniedzēji Valdis Grebežs un Anita Jasinska. Lai arī pērn pandēmijas dēļ modes skate izpalika, taču audzēkņu veikums nepalika nepamanīts un rotā abu rokdarbnieču kosmisko izstādi.   

Atbalstu izstādes rīkošanā sniedza arī Daugavpils dizaina un mākslas vidusskolas „Saules skola” direktore Inguna Kokina un Augšdaugavas novada māksliniece Olga Gžibovska.

“Kosmosā nav ne ziemas un rudens, ne vasaras un ne pavasara, nav ne rīta, ne vakara, tāpēc esam radījušas īpašu telpu, kur aicinām ikvienu pabūt, meditēt, sajusties bezsvara stāvoklī un paklausīties mūziku,” teic Olga. Izstādes galvenie eksponāti ir Olgas un Intas austie darbi, kuros no dažādu krāsu materiāliem ieausti vien pašām autorēm zināmi noslēpumaini raksti – vēstis no kosmosa. Fona skan pieklusināta kosmiska mūzika un fragmenti no Antuāna de Sent-Ekziperī grāmatas “Mazais Princis”, kas rada īpašu atmosfēru un vēlmi ieslīgt gaisīgajā pufā un nedaudz aizmirsties.

Augšdaugavas novada Kultūras pārvaldes vadītāja Inara Mukāne, sveicot autores, uzsvēra, ka tas ir darbs, kas ceļ personību spārnos.

Ikdienā Inta un Olga veido kultūras dzīvi novadā, bet savu brīvo laiku pavada, klabinot vecās stelles un darinot neparastus lupatu grīdceliņus. Aušanas prasmes viņas apguvušas pirms dažiem gadiem Daugavpils Dizaina un mākslas vidusskolas “Saules skola” organizētajos kursos pie tekstilmākslinieces Dignas Gordijenko. Izveidojušas biedrību “Raxtu sēta”, kas apvieno tos, kam aušana ir sirdslieta. Pērn biedrībai apritēja piecu gadu jubileja. Pa šiem gadiem tapis daudz darbu, kurus varēja aplūkot dažādās izstādēs. Olga atzīst, ka jau ir ideja nākamajam radošajam projektam, taču vajag nedaudz ievilkt elpu, iekams atkal sēsties pie stellēm, jo to var atļauties tikai retajos brīvajos brīžos.   

“Daudzi jautā, vai var uzaust jebko. Mēs sakām, ka pēc kosmosa noteikti var,” smejas Olga. “Var visu, ja vien grib, bet mums tā gribēšana ir ļoti liela, vienīgi laika nepietiek.”

Izstāde apskatāma līdz 15. martam, iepriekš piesakoties pa tālruni 654-74268.

Ieeja izstāžu telpā tikai ar sadarbspējīgu Covid-19 sertifikātu Apmeklējot pasākumu, obligāti jāuzrāda personu apliecinošs dokuments (ID karte vai pase) un jāievēro valstī noteiktās epidemioloģiskās prasības.

Vakance traktortehnikas vadītāja amatam